Zbadali teren po obozie jenieckim za pomocą lotniczego skanowania

Ekspozycję „Między pamięcią a zapomnieniem. Archeologia pierwszowojennego obozu jenieckiego w Czersku” można w centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu oglądać do 15 maja.
więcej Zbadali teren po obozie jenieckim za pomocą lotniczego skanowania

73 lata temu wyzwolono Stalag 344 Lamsdorf w Łambinowicach

Mimo chłodu i padającego śniegu w uroczystości uczestniczyli kombatanci, byli jeńcy i ich potomkowie oraz wielu Opolan. W obozie Lamsdorf więziono 300 tysięcy ludzi 50 narodowości.
więcej 73 lata temu wyzwolono Stalag 344 Lamsdorf w Łambinowicach

Jedna rocznica i dwie uroczystości w Łambinowicach - dla gości i dla pani minister

W sobotę w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach odbędą się obchody z okazji 73. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. W ostatniej chwili okazało się, że uroczystości będą dwie: najpierw szersza, dla zaproszonych gości, a potem dla ...
więcej Jedna rocznica i dwie uroczystości w Łambinowicach - dla gości i dla pani minister

W jenieckich listach kryją się ludzkie losy

Jeniecka korespondencja to obszerna i ważna część zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Jako znak więzi z bliskimi była przez jeńców przechowywana bardzo starannie. Muzeum również dba o nią pieczołowicie.
więcej W jenieckich listach kryją się ludzkie losy

Sztuka i sport pomagały jeńcom przeżyć niewolę

Potwierdzają to eksponaty, które Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otrzymuje od krewnych jeńców. Jeśli mają Państwo takie bezcenne pamiątki, które leżą w zapomnieniu na strychu lub w piwnicy, lepiej oddać je do muzeum. Tu przetrwają dla kolejnych pokoleń.
więcej Sztuka i sport pomagały jeńcom przeżyć niewolę

Do tatki, do ojczulka

Zachowane kartki, listy, rysunki i zdjęcia są śladem rozpaczliwej potrzeby ratowania rodzinnych więzi, które zostały przerwane przez wojnę.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ojciec załączał do listów celofanowe torebki z opłatkiem ...
więcej Do tatki, do ojczulka