Unikalne archiwum artysty

W zbiorach CMJW jest niewiele pamiątek po jeńcach radzieckich, którzy stanowili największą grupę jeniecką w czasie II wojny światowej w Lamsdorf. Dlatego kolekcja 78 rysunków wykonanych przez jeńca radzieckiego Gieorgija Iwanowicza Daniłowa jest unikatowym zbiorem. Wyjątkowość tych rysunków wynika nie tylko z faktu, że zostały stworzone przez jeńca radzieckiego, który miał bardzo ograniczone możliwości tworzenia w ekstremalnych warunkach obozowych, lecz również dlatego, iż przedstawiają w zdecydowanej większości twarze i postacie izolowanych w Lamsdorf żołnierzy Armii Czerwonej. Rysunki są cennym uzupełnieniem bardzo ograniczonej dokumentacji fotograficznej dotyczącej jeńców radzieckich. Niestety do dzisiaj nie udało się ustalić danych osobowych żadnego ze sportretowanych przez G.I. Daniłowa jeńców. Pozostają bezimiennymi świadkami historii.

Oprócz wartości dokumentacyjnej, szkice wykonane przez G.I. Daniłowa mają również pewną wartość artystyczną. Ich autor zanim trafił na front, a następnie do niewoli, przez dwa lata studiował w Moskiewskim Instytucie Sztuk Pięknych. Był więc artystą profesjonalnym, świadomym swoich umiejętności, które pomogły mu (jak sam przyznał w liście przysłanym do naszego muzeum) przetrwać w trudnych warunkach, gdy za dodatkowy kawałek chleba malował na zlecenie niemieckich wartowników kolorowe pocztówki.

Obozowe prace Gieorgija Iwanowicza Daniłowa często prezentowane są na wystawach czasowych organizowanych przez nasze muzeum. W całości zostały zaprezentowane w albumie pt. Gieorgij Iwanowicz Daniłow. Szkice portretowe, wydanym w serii "Katalog Zbiorów". Publikacja przedstawia historię rysunków i ich drogę do muzealnej kolekcji oraz powojenne losy autora, w tym również historię jego kontaktów z CMJW, zapoczątkowanych w latach 60-tych ubiegłego wieku.

wstecz