Szkatułka por. Andrzeja Mystkowskiego

Zbiory naszego muzeum zostały wzbogacone o szkatułkę, jaką por. Andrzej Mystkowski zamówił dla swojej żony Krystyny Mystkowskiej. Ta cenna pamiątka została nam przekazana przez syna porucznika, Pana Jana Mystkowskiego.

Państwo Mystkowscy - dwoje na pozór zwykłych ludzi, którzy rzuceni zostali w wir wojny. Krystyna Mystkowska zaangażowała się podczas wojny w działalność Rady Głównej Opiekuńczej. Zaprzysiężona jako pielęgniarka Czerwonego Krzyża Armii Krajowej. Po utworzeniu obozu przejściowego dla jeńców radzieckich w Skierniewicach (Dulag 142) organizowała pomoc dla osadzonych, służąc im jako obozowa tłumaczka. Gdy do obozu zaczęli trafiać żołnierze AK - powstańcy warszawscy, a także grupa partyzantów wziętych do niewoli po bitwie pod Jaktorowem w Kampinosie, organizowała dla nich elementarną opiekę medyczną, angażując mieszkańców Skierniewic. Kierowała także akcją wysyłania paczek żywnościowych dla jeńców wojennych z kampanii wrześniowej, prowadziła tajne komplety, była również "wojenną mamą" dla dwójki sierot. Relację K. Mystkowskiej nt. Dulagu 142 będzie można przeczytać w 35 tomie "Łambinowickiego Rocznika Muzealnego", który ukaże się wkrótce.

Por. Andrzej Mystkowski jesienią 1939 r. miał rozpocząć studia we Francji, w Ecole Superieure de Fabrication d'Armement. W realizacji planów przeszkodziła wojna. Po bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli. Przebywał w oflagach II B Arnswalde (Choszczno) i II D Gross Born (Borne Sulinowo).

W czasie wojny Krystyna i Andrzej wymieniali między sobą listy. Zachowała się kompletna korespondencja jeniecka, będąca w posiadaniu syna - Jana Mystkowskiego, która obecnie znajduje się w depozycie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Przetrwała również drewniana szkatułka, o wymiarach 24x17x9 cm, z inicjałami KM [Krystyna Mystkowska], wykonana w oflagu w II B Arnswalde lub II D Gross Born.

wstecz