Dziennik Roberta DʼArcy Townsenda

Nasze muzeum wzbogaciło się o kolejny nabytek - dziennik jeniecki pisany w Stalagu VIII B Lamsdorf (obecnie: Łambinowice) przez szeregowego Roberta DʼArcy Townsenda (1917-1973). Ten nowozelandzki żołnierz (23 batalion 2 dywizji piechoty) dostał się do niemieckiej niewoli w trakcie walk o Kretę w 1941 r. Trafił do Stalagu VIII B Lamsdorf. W późniejszym okresie został na krótko skierowany do pracy przymusowej we Wrocławiu, a w momencie ewakuacji łambinowickiego obozu w styczniu 1945 r., wraz z innymi jeńcami ruszył w długi, wyczerpujący marsz ewakuacyjny na zachód, który odbywał się w warunkach ostrej zimy. Trafił do Stalagu IX A Ziegenheim. Zbliżający się ponownie front sprawił, że po raz kolejny znalazł się w kolumnie ewakuacyjnej, z której zbiegł wraz z kolegą, docierając do oddziałów amerykańskich.

Dziennik pisany był w tajemnicy przed niemieckimi władzami obozowymi, zawiera osobiste zapiski Roberta DʼArcy Townsenda, odnoszące się do wspomnianych wyżej wydarzeń. Z wielu względów dokument ten stanowi szczególnie cenną historycznie i poznawczo pamiątkę - przede wszystkim dlatego, że dotyczy nowozelandzkiej grupy jenieckiej, o której pobycie w łambinowickim obozie nasza wiedza nadal jest niewystarczająca.

Pamiętnik ten stanowi dar córki Roberta, pani Maureen Whitwort-Chalk, która odwiedziła nasze muzeum, podążając jenieckimi śladami jej ojca. Dziękujemy!

wstecz