Opolskie instytucje przygotowują się do Nocy Muzeów

Opolskie muzea, galerie sztuki, a nawet uczelnie czekają na zwiedzających. Trwają ostatnie przygotowania, bo atrakcji nie zabraknie. Noc Muzeów już w sobotę.

Muzeum Wsi Opolskiej zaplanowało zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego wiatraka z Dobrzenia Wielkiego, młyna wodnego z Siołkowic Starych oraz prezentację sztuki kowalskiej. Oprócz tego degustacja chleba i pokaz wypieku w zabytkowym piecu z Rudziczki. Będzie też nocne zwiedzanie: chałupy z Antoniowa, chałupy z Kozub, chałupy z Kup (dom wiejskiego krawca), chałupy z Dąbrówki Dolnej, chałupy z Radłowa, chałupy ze Starego Lasu, chałupy ze Sternalic (ekspozycja szkoły z pocz. XX wieku), chałupy z Kamieńca, kuźni z Ziemiełowic, kościoła z Gręboszowa, wiatraka z Dobrzenia Wielkiego.

W Muzeum Uniwersytetu Opolskiego będzie można poznać historię apteki miejskiej w pigułce oraz dawne receptury aptekarskie.

Archiwum Państwowe w Opolu przygotowuje m.in. test wiedzy o starodrukach oraz prezentację Księgi Głubczyckiej. Będą też zajęcia dla dzieci „I ty możesz zostać iluminatorem”. Od godziny 18 do 23 dostępna będzie także wystawa „Świat od deski do deski. W kręgu starodruków Archiwum Państwowego w Opolu”.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaplanowało pokaz filmu animowanego „Miś Wojtek” i quiz z nagrodami. Będzie można zobaczyć także między innymi wystawę „Zwierzęta maskotki w Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1918–1945”.

Instytut Śląski w parku przy Młodzieżowym Domu Kultury przygotowuje piknik z okazji jubileuszu – Instytut Śląski od 65 lat w Opolu. Oprócz tego między innymi prelekcja Agnieszki Misiurskiej „Czego książę Monako przed stu laty w Opolu szukał…”.

Zwiedzanie zaplanowało również Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. Dla uczestników pokaz wyładowań elektrycznych w laboratorium wysokich napięć. Godziny pokazów: 19:00, 20:00, 21:00, 22:00. Oprócz tego wykład „O promieniowaniu rentgenowskim inaczej”.

Muzeum Śląska Opolskiego zaplanowało oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej”. W programie także między innymi bezpłatne warsztaty dla dzieci od lat 5 do 10.

Od godziny 18 możliwe będzie zwiedzanie Wieży Piastowskiej wraz z przewodnikiem, a także Zamku Górny. Oprócz tego warsztaty plastyczne dla dzieci. Udostępniona do zwiedzania będzie też Kamienica czynszowa.


Źródło:
https://opole.tvp.pl/60086420/opolskie-instytucje-przygotowuja-sie-do-nocy-muzeow

wstecz