Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach z Europejskim Znakiem Dziedzictwa

To prestiżowe wyróżnienie przyznała Komisja Europejska. Tym samym teren byłych obozów jenieckich dołączył do grona najważniejszych zabytków kształtujących pamięć i tożsamość Europejczyków.

Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach było w konkursie ogłoszonym przez KE rekomendowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego razem z łódzką Szkołą Filmową.

- Łambinowickie Miejsce Pamięci Narodowej znajduje się na rozległym terenie byłych jenieckich obozów niewoli, z których pierwsze założono w latach 70. XIX wieku w czasie wojny francusko-pruskiej - przypomina Marek Cieśliński z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Podczas kolejnych wojen przez obozy Lamsdorf przeszło ponad 300 tys. jeńców 50 narodowości. W latach 1939-1945 podopolski stalag był największym tego typu obozem niemieckim w Europie. Po wyzwoleniu do 1946 roku funkcjonował tu obóz pracy dla niemieckojęzycznej ludności Śląska Opolskiego.

- Przyznanie Europejskiego Znaku Dziedzictwa jest wyrazem uznania dla długoletnich działań nad zachowaniem, opracowaniem i upowszechnieniem jenieckiego dziedzictwa - podkreśla Marek Cieśliński.

Aktualnie, z uwagi na pandemię koronawirusa SARS-COV-2, teren w Łambinowicach jest zamknięty dla zwiedzających, jednak miejsce można poznać online: http://www.cmjw.pl/aktualnosci/wirtualny-spacer-po-dawnym-obozie-jenieckim,1202.html


Źródło:
https://opole.tvp.pl/47370228/miejsce-pamieci-narodowej-w-lambinowicach-z-europejskim-znakiem-dziedzictwa
 

wstecz