Zbrodnia katyńska w ujęciu jednostki

“Opowieść o człowieku… Katyń w pamięci rodzinnej” – dziś (21.04) kolejne Łambinowickie Spotkanie Muzealne.

– Tematyką jest zbrodnia katyńska, ale w nieco innym ujęciu niż zazwyczaj – tłumaczy dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. – Rozmawiamy o jednej z 22 tys. ofiar. Zdecydowaliśmy się skupić na jednostce i jest to takie spotkanie pamięci rodzinnej. Naszym bohaterem jest por. Kazimierz Ściślewski – młody człowiek, który przed wojną ukończył studia i rozpoczął pracę jako weterynarz. Tuż po zawarciu związku małżeńskiego, jesienią 1939 roku, trafił do wojska i na front.

Kazimierz Ściślewski został rozstrzelany w kozielskim obozie wiosną 1940 roku. Dziś wspominać go będą członkowie jego rodziny: córka Urszula Gawor, która jest prezesem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu oraz Grzegorz i Jerzy Gaworowie.

Dzisiejsze spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 i będzie transmitowane na muzealnym profilu facebookowym.

Wiosną 1940 roku pod Katyniem co najmniej 21 768 polskich obywateli zostało zamordowanych przez służby NKWD. Byli to oficerowie Wojska Polskiego, Policji Państwowej, naukowcy, lekarze i wielu innych. Ofiary tej zbrodni osierociły też swoje rodziny. Właśnie o tym traktują cykliczne spotkania w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.

Renata Kobylarz-Buła:


Źródło:
http://doxa.fm/aktualnosci/region/zbrodnia-katynska-w-ujeciu-jednostki/

wstecz