Wystawa czasowa o granicach II RP w muzeum w Opolu

Wystawa zatytułowana "Na straży granic. Straż Graniczna II RP na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej" została przygotowana przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych i z prywatnych zbiorów Tadeusza Pruchniewskiego.

- To pierwszy wernisaż w tym roku w naszym muzeum - mówi wicedyrektorka placówki dr Renata Kobylarz-Buła. - Ekspozycja dotyczy ważnego fragmentu historii straży granicznej. Fragmentu historii, która odbywała się w momencie odbudowy państwowości polskiej po 123 latach zaboru. Wystawa przedstawia nie tylko działalność Straży Granicznej, nie tylko tej organizacji, ale także losy strażników granicznych.

- Cieszę się, że możemy pokazać na wystawie, jak tworzyła się straż graniczna - podkreśla podpułkownik Jerzy Łukasik. - Straż graniczna dzisiaj również pamięta i kultywuje pamięć po dawnych bohaterach, funkcjonariuszach straży granicznej, jak i również żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

- Cieszę się, że możemy pokazać tę wystawę w Opolu - dodaje jej kurator dr Ksawery Jasiak z IPN. - To piąte miejsce prezentacji tej wystawy. To upamiętnienie zapomnianych bohaterów Polski Niepodległej. Symbolu II Rzeczpospolitej, osób które pracowały w służbie dla bezpieczeństwa i ochrony granicy II RP.

Wernisaż odbył sie on-line, a wystawę można oglądać w reżimie sanitarnym w opolskiej siedzibie muzeum do 30 kwietnia. Radio Opole jest patronem medialnym wystawy.


Źródło:
https://radio.opole.pl/101,389250,wystawa-czasowa-o-granicach-ii-rp-w-muzeum-w-opo

wstecz