Święty z Lamsdorf

129 lat temu w Zduńskiej Woli urodził się Rajmund Kolbe powszechnie znany jako o.Maksymilian Maria Kolbe franciszkanin zamordowany przez Niemców, święty kościoła katolickiego.

- W 1939 roku o. Maksymilian Kolbe wraz z innymi zakonnikami trafił do Lamsdorf (Łambinowic). W Lamsdorf przebywał krótko. O tym epizodzie napisał w książce poświęconej ojcu Kolbemu dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Historyk przedstawił nieznany dotąd szerzej epizod pobytu o. Maksymiliana Marii Kolbego jesienią 1939 roku w obozach jenieckich. Wciągająca opowieść przypomina biografię duchownego i jego rozmaite aktywności zakonne, zarówno edukacyjne i wydawnicze – prowadzone w Niepokalanowie, jak i misyjne – realizowane w Chinach i Japonii. Przede wszystkim jednak rekonstruuje obecność zakonnika w dulagach Lamsdorf (Łambinowice), Amtitz (Gębice) i Schildberg (Ostrzeszów).

Książka przedstawia ciężkie warunki obozowego życia franciszkanów oraz duchowe wsparcie, jakiego o. Kolbe udzielał internowanym, łagodząc konflikty i organizując wzajemną pomoc. Autor rekonstruuje też uwięzienie w Auschwitz i pisze o postaci męczennika.

Książka, która ukazała się w 2019 roku niewątpliwie wzbogaca wiedzę o św. Maksymilianie, który przed dobrowolnym oddaniem życia za współwięźnia obozu koncentracyjnego Franciszka Gajowniczka (po zakończeniu II wojny mieszkańca Brzegu) zapisał swój ślad jeniecki także na Opolszczyźnie.

Ojciec Kolbe to postać, której Centralne Muzeum Jeńców Wojennych wciąż poświęca wiele uwagi, zarówno w ramach pracy badawczej, jak i edukacyjno-popularyzatorskiej.

Przy tej okazji CMJW zachęca właśnie do książkii dra Piotra Stanka pt. „Maksymilian Maria Kolbe (1894–1941)” , a także do wysłuchania wykładu #online o tym samym tytule, który znaleźć można na https://www.cmjw.pl/aktualnosci/129-lat-temu-urodzil-sie-maksymilian-maria-kolbe,1782.html


Źródło:
https://radio.opole.pl/548,6980,swiety-z-lamsdorf

wstecz