Rozmowa z Violettą Rezler-Wasielewską i komentarz Marka Białokura

- Muzeum pokazuje dzieje tego miejsca z całym tragicznym bagażem. Trzy wojny, w tym dwie wojny światowe, po drugiej wojnie obóz dla miejscowej ludności, konsekwencja zmiany granic - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Violetta Rezler Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Dziś w muzeum finał ogólnopolskiego konkursu "Póki nie jest za późno", adresowanego do uczniów zainteresowanych poszukiwaniem zapomnianych miejsc pamięci.

Dodajmy, że CMJW ma szansę wrócić po prawie 20 latach na garnuszek resortu kultury: od stycznia 2018 roku ministerstwo będzie współprowadziło muzeum, potem zapadnie ostateczna decyzja. - To byłaby dla nas dobra zmiana, muzeum przede wszystkim potrzebuje stabilizacji finansowej - mówi nam dyrektor CMJW.

- Pomysł stworzenia listy miejsc pamięci, które powinien odwiedzić każdy polski uczeń, to był znakomity pomysł - stwierdził w "Poglądach i osądach" dr Marek Białokur, historyk z UO i wicedyrektor III LO w Opolu. Zdaniem Białokura, na Opolszczyźnie na takiej liście powinny się znaleźć: nekropolia w Łambinowiccah, Góra św. Anny, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu a także Wieża Piastowska, katedra i kościół franciszkanów w Opolu. Zdaniem naszego gościa, taka edukacja oparta na miejscach pamięci jest tym bardziej pożądana, że po wprowadzeniu egzaminów zewnętrznych z programów praktycznie zniknęła historia regionalna. - Gdy pytania były układane na poziomie kuratoriów, wątki regionalne zawsze w nich były - dodaje Białokur.


Źródło:
http://radio.opole.pl/124,2901,&idf=359114

wstecz