Rozmowa z dr Anną Czerner o pamiątkach, które są kotwicą dla naszych wspomnień

- To bardzo specyficzne dla człowieka, że pragnie zatrzymać skrawek rzeczywistości, która go otacza, jakieś wydarzenie, jakieś doświadczenie. Pamiątki mają być właśnie materialnym dowodem, że coś się wydarzyło, że gdzieś się było, że z kimś się spotkało. Wakacje są takim czasem, który chcemy „zamrozić” i przywieźć fragment tych przeżyć ze sobą – mówiła Anna Czerner.

- Zmienia się jednak charakter pamiątek, które gromadzimy, które przywozimy z wojaży. Często są to już tylko zdjęcia lub przedmioty zakupione w sklepikach z pamiątkami, na straganie. Coraz rzadziej zdarzają się elementy otoczenia naturalnego: muszelki, patyczki, kamyczki – stwierdziła socjolog.

Dr Annę Czerner zapytaliśmy także o nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Przeszłość dla przyszłości. Pamięć rodzinna w integracji społecznej – studium przypadku lokalnej społeczności Łambinowic”.

- W Łambinowicach, jak w soczewce widać problemy związane ze skomplikowaną, złożoną historią tego miejsca, które jest niezwykłym tyglem kulturowym, etnicznym. Mieszkańcy na naszą prośbę wyciągali z szuflad, ze strychów pamiątki, zdjęcia, dokumenty. Nie spotkałyśmy się z odmową przeprowadzenia takiej rozmowy, choć osoby, które miały styczność z obozem pracy w 1945-46 r. postrzegają ten etap jako trudny, o którym niechętnie chcą mówić – relacjonowała socjolog.

- Elementem naszego projektu były też warsztaty dla uczniów gimnazjum w Łambinowicach. Zaskoczyli nas gimnazjaliści, którzy zachęceni do działań „ku przeszłości”, bardzo się zaangażowali. Udało się ich tak zaskakująco zaktywizować, poprzez wpisanie naszej propozycji w ramy pracy detektywistycznej, odkrywania ciekawostek dotyczących własnej rodziny. Wszystkie dzieci przyniosły różne przedmioty dotyczące historii rodzinnej. Odzew był bardzo wyraźny – mówiła Anna Czerner.

- Przedmiot zakotwicza wspomnienia. Łatwiej jest zrekonstruować historię rodzinną, gdy ma się taki bodziec. Wokół przedmiotu łatwiej zbudować opowieść – przekonywała socjolog.


Źródło:
http://radio.opole.pl/124,5068,rozmowa-z-dr-anna-czerner-o-pamiatkach-ktore-sa-

wstecz