Obóz jeniecki w Czersku w świetle nieinwazyjnych badań archeologów

"Między pamięcią a zapomnieniem" to tytuł wystawy, która otwarto (11.04) w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Ekspozycja opowiada o archeologicznych pracach odkrywających historię obozu jenieckiego z czasów I wojny światowej w Czersku na Pomorzu.

W tym celu wykorzystano ciekawą, nieinwazyjną metodę prac, o której Radiu Opole opowiedział doktor archeologii Dawid Kobiałka. - Były to badania nieinwazyjne, czyli połączenie tak zwanego lotniczego skanowania laserowego z rekonesansem terenowym, poszukiwaniem w lesie pod Czerskiem obiektów obozowych, czyli reliktów, baraków, ziemianek, baraków obozowych - dodaje.

- Znaleziono także przedmioty, tak zwane artefakty, kultury materialnej - kontynuuje Kobiałka. - Rejestrowaliśmy bardzo dużo przedmiotów jenieckich, które oferują wgląd w codzienne życie jeńców za drutem kolczastym, to są na pierwszy rzut oka śmieci, niszczone, zerdzewiałe, potłuczone artefakty takie jak butelki po winie, piwie, medykamentach, zniszczone szklane manierki, butelki na atrament, ale z drugiej strony też przedmioty metalowe, ogromna ilość puszek po konserwach, miski...

Te przedmioty, a także opisy prowadzonych w Czersku nieinwazyjnych badań można oglądać w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych do 15. maja.


Źródło:
http://radio.opole.pl/101,233558,oboz-jeniecki-w-czersku-w-swietle-nieinwazyjnych

wstecz