Na terenie byłego stalagu Lamsdorf znaleziono mogiły włoskich żołnierzy

Podczas prac prowadzonych na terenie byłego Stalagu Lamsdorf w Łambinowicach, gdzie obecnie działa Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, znaleziono nieznaną do tej pory kwaterę z grobami prawdopodobnie żołnierzy włoskich.

Jak poinformowało w piątek CMJW w Łambinowicach, podczas prac archeologicznych na terenie tzw. starego cmentarza funkcjonującego na terenie byłego niemieckiego obozu dla jeńców wojennych, znaleziono nieznaną do tej pory kwaterę z grobami więzionych w obozie żołnierzy.

Prace są prowadzone w ramach programu naukowego, którego celem jest m.in. ustalenie miejsc pochówku polskich żołnierzy wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku i przywiezionych do Stalagu Lamsdorf żołnierzy zbrojnego podziemia po upadku Powstania Warszawskiego (w Lamsdorf przez krótki czas przebywał m.n. Witold Pilecki).

Na terenie Starego Cmentarza Jenieckiego jest 16 obiektów. Po zbadaniu dwóch z nich zidentyfikowano je jako jamy grobowe, w których są szczątki ludzkie. W jednym z grobów była połówka tzw. nieśmiertelnika z numerem obozowym 1064, dzięki któremu zidentyfikowano pochowanego w nim żołnierza. Jest nim Włoch Giovanni Paravidino, zmarły w Lamsdorf 1 września 1944 r. w wieku 21 lat.

- Wstępne rozpoznanie nieznanej i nieoznaczonej dotąd kwatery na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach sugeruje, że odnalezione miejsce kryje szczątki żołnierzy włoskich, którzy – jak wynika z materiałów archiwalnych – byli internowani w Lamsdorf w latach II wojny światowej. Kwatera liczy ok. 60 pochówków. Odkryte groby zostaną zabezpieczone tak, by prace archeologiczne mogły być – zgodnie z obowiązującymi przepisami – kontynuowane. Muzeum będzie starało się, aby nastąpiło to w przyszłym roku. Kolejnym etapem stanie się upamiętnienie miejsca pochówku - poinformowały władze CMJW.

Skąd włoscy żołnierze w niemieckim obozie jenieckim?

Włoski faszyzm i niemiecki nazizm były pokrewnymi ideologicznie reżimami. W 1939 roku Włochy nie były militarnie przygotowane do wojny. Jednak postępy wojsk niemieckich zachęciły Mussoliniego i 10 czerwca 1940 roku, w imieniu królestwa Włoch, wypowiedział wojnę Francji i Wielkiej Brytanii. Wojna okazała się dla Włoch pasmem niepowodzeń. Mimo to Duce trwał przy aliansie z Hitlerem. Wysłał m.in. ponad 200 tys. włoskich żołnierzy na wojnę z ZSRR. 

Reżim faszystowski zaczął chwiać się wraz z lądowaniem aliantów na Sycylii, a następnie na Półwyspie Apenińskim. 25 lipca 1943 roku nastąpił przewrót dokonany przez Wielką Radę Faszystowską, czyli przez najbliższych współpracowników Mussoliniego. Duce został pozbawiony władzy i uwięziony. Władzę przejął marszałek Pietro Badoglio, który ogłosił zawieszenie broni między aliantami a Królestwem Włoch.

W następstwie zawieszenia broni Niemcy rozbroili milion włoskich żołnierzy. Około 70 tyś. z nich zostało umieszczonych w oflagach i stalagach na obszarze dzisiejszej Polski. Jak wskazuje historyk prof. Stanisław Sierpowski, jedna dziesiąta z nich nigdy nie opuściła obozów.

Tegoroczne prace archeologiczne w Łambinowicach potrwają do 28 lipca. Następnie wyniki badań będą systematycznie opracowywane oraz publikowane. Na pierwszą połowę przyszłego roku zaplanowano także wystawę z efektami prac.


Źródło:
https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/3212319,na-terenie-bylego-stalagu-lamsdorf-znaleziono-mogily-wloskich-zolnierzy

wstecz