
Dochodzenie do prawdy trwa
Najnowsze wyniki badań na temat zbrodni katyńskiej oraz wyzwania, które tym badaniom towarzyszą, były tematem spotkania z dr Ewą Kowalską. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu autorka książek poświęconych losom obywateli polskich w czasie II wojny światowej opowiadała o tym, jak ważne jest budowanie świadomości zbrodni katyńskiej obecnemu pokoleniu.
– Największe wyzwania: uzyskanie zgody na przeprowadzenie ekshumacji i godny pochówek oraz możliwość zapoznania się z dokumentami, które dotąd nie zostały przekazane stronie polskiej. Kolejne pokolenia też powinny znać tę prawdę. To jest swoiste memento, ażeby te wydarzenia się już nie powtórzyły.
Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja wystawy o losach oficerów, policjantów, polskiej inteligencji, którzy decyzją ZSSR w kwietniu 1940 roku zostali zamordowani.
– Wystawa “Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSSR” przedstawia losy polskich żołnierzy, oficerów, którzy po 17 września 1939 roku dostali się do niewoli radzieckiej – mówi Renata Kobylarz – Buła, zastępca dyrektora muzeum – jej odbiorcami mogą być zarówno starsze osoby, związane z tematem, mające w swoich rodzinach ofiary zbrodni katyńskiej, ale też do ludzi młodych.
Wystawa będzie prezentowana na dziedzińcu muzeum do końca roku.
Źródło:
http://doxa.fm/aktualnosci/region/dochodzenie-do-prawdy-trwa/