79. rocznica pierwszego transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 w Lamsdorf

W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, na terenie byłego Stalagu 344 Lamsdorf, w piątek odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich, którzy trafili do niemieckiego obozu śmierci po upadku powstania.

W asyście wojskowej, przed pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego, uczczono pamięć sześciu tysięcy jego uczestników i świadków – żołnierzy, ale także kobiet i dzieci, którzy zostali przywiezieni jesienią 1944 r. ze stolicy na Górny Śląsk.

Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, dr Violetta Rezler-Wasilewska, przypomniała, że wśród osób, które Niemcy przywieźli do swojego obozu jenieckiego po upadku powstania, byli nie tylko żołnierze, ale i cywile – około tysiąca kobiet i sześciuset młodocianych. Najmłodszy z jeńców obozu miał dziesięć lat. Po zakwaterowaniu w barakach w tzw. sektorze sowieckim, charakteryzującym się bardzo złymi warunkami sanitarnymi, dokonywano pierwszej selekcji. Oficerowie byli przewożeni do oflagów zlokalizowanych w innych rejonach III Rzeszy. Pracownicy muzeum do dzisiaj prowadzą prace mające na celu m.in. ustalenie miejsca pochówku powstańców, którzy zginęli podczas prób ucieczki z obozu.

Jeńcami niemieckiego obozu Lamsdorf byli m.in.: płk Jan Rzepecki z Komendy Głównej AK, rotmistrz Witold Pilecki, Roman Bratny, Aleksander Gieysztor, Witold Kula, a także Jerzy Stefan Stawiński, późniejszy autor scenariuszy do „Kanału”, „Krzyżaków” i „Zezowatego szczęścia”.

Większość powstańców więzionych w Lamsdorfie została ewakuowana w styczniu 1945 r. przed wejściem Rosjan. Nieliczni, chorzy i ranni, doczekali się wyzwolenia w obozie 17 marca 1945 roku.


Źródło:
https://www.radiomaryja.pl/informacje/79-rocznica-pierwszego-transportu-powstancow-warszawskich-do-stalagu-344-w-lamsdorf/

wstecz