Żywa lekcja historii, pełna zadumy i szczerych emocji

Uczniowie I klasy społeczno-prawnej III LO wzięli udział w V edycji projektu edukacyjnego "Lamsdorf Auschwitz. Auschwitz Lamsdorf".

Projekt realizowany jest dzięki współpracy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, w oparciu o środki pozyskane z Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau. Pierwszoklasiści mogli zmierzyć się z historią obu miejsc pamięci, poznając losy zwykłych ludzi, niezwykłych bohaterów tamtych czasów. Najważniejszym elementem projektu były studyjne wizyty na terenach poobozowych. Pierwszego dnia, podczas całodniowych warsztatów na terenie Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, uczniowie oprowadzani przez Piotra Supińskiego, poznawali losy osadzonych w nim więźniów. Następnie wysłuchali prelekcji dr. Piotra Setkiewicza o codzienności jeńców brytyjskich (przysłanych do Auschwitz ze Stalagu VIIIB/344 Lamsdorf). Wizytę w Oświęcimiu zakończył warsztat prowadzony przez Mirosława Obstarczyka, w oparciu o wystawę poświęconą więźniom radzieckim.

W drugim dniu uczniowie znaleźli się na terenie byłego Stalagu VIIIB/344 Lamsdorf, koncentrując się na poznaniu historii Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Wzięli także udział w spektaklu teatralnym pt. Przerzucane słowa, w reż. A. Czernika, po którym mieli niecodzienną okazję spotkać się ze świadkiem historii - powstańcem warszawskim i jeńcem obozu w Lamsdorf - Romualdem Malinowskim. Dzień w Łambinowicach zakończyły prelekcja dr. Piotra Stanka, poświęcona rtm. Witoldowi Pileckiemu oraz warsztaty, prowadzone przez dr Annę Wickiewicz i Sebastiana Mikulca. - Jesteśmy wdzięczni organizatorom warsztatów. Była to lekcja żywej historii, pełna zadumy, szczerych emocji i głębokiej refleksji - mówi Arkadiusz Wickiewicz, wychowawca klasy.


Źródło:
Nowa Trybuna Opolska, nr 250 (6389), 25 października 2016, str. IV

wstecz