Wystawa „Na straży granic” otwarta dzisiaj w opolskiej siedzibie CMJW

Ekspozycję poświęconą Straży Granicznej II RP na zachodnim odcinku polsko-niemieckiej granicy można oglądać w opolskiej siedzibie CMJW. Jej otwarcie odbyło się w poniedziałek w południe.

Organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu Delegatura w Opolu oraz Muzeum w Praszce.

– Wernisaż tej wystawy odbył się w Muzeum w Praszce - mówił podczas otwarcia autor scenariusza ekspozycji i jej kurator, dr Ksawery Jasiak z opolskiego IPN.

– W tej miejscowości było przejście graniczne. Ideą wystawy było upamiętnienie żołnierskiego trudu przy ochronie granic II RP, a także upamiętnienie zapomnianego trudu bohaterów Polski niepodległej. Składa się ona z 15 plansz i ruszyła szlakiem dawnej granicy polsko-niemieckiej.

Tematyczne plansze na wystawie w CMJW zostały uzupełnione o eksponaty pochodzące z tego muzeum, a także pochodzące z prywatnych zbiorów, zwłaszcza pana Tadeusza Pruchniewskiego, kolekcjonera, byłego funkcjonariusza SG.

- Historia Straży Granicznej na zachodniej granicy jest mniej znana – przyznaje dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. – Formację tę powołano do życia w 1928 roku. Pełniła zadania wywiadowcze, ale także ścigała przemytników, uszczelniała granicę itd. Pokazujemy na wystawie wiele ciekawych przedmiotów, m.in. szablę z pochwą, fotografie, paszporty, legitymacje służbowe. Ale także wyposażenie strażników, np. aparat fotograficzny, lornetkę oraz pudełka po pochodzących z przemytu kawie czy herbacie. Ciekawostką jest – także zarekwirowany przez funkcjonariuszy podczas próby przemytu - fragment serwisu z tułowickiej porcelany.


Źródło:
https://nto.pl/wystawa-na-strazy-granic-otwarta-dzisiaj-w-opolskiej-siedzibie-cmjw/ar/c13-15491546

wstecz