Wielki remont w muzeum. "Ma być widać, że tu w ogóle działa"

W drugiej połowie czerwca br. rozpoczęła się przebudowa zabytkowej siedziby Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu przy ul. Minorytów. - Na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać, że mieści się tutaj muzeum. Remont ma to zmienić - mówi Andrzej Zatwarnicki, autor projektu architektoniczno-budowlanego przebudowy siedziby CMJW.

Do końca tego roku mają być zakończone prace wewnątrz budynku przy ul. Minorytów. Do tej pory wykonano m. in. szyb windy oraz schody łączące piwnice, parter i salę wystawową na piętrze, osuszono piwnice i fundamenty. W piwnicy położono nowe rury sanitarne oraz zamontowano nowe okablowanie, rozdzielnię elektryczną i dodatkowe przyłączenie kanalizacji sanitarnej. Trwają też prace malarskie, okładzinowe i posadzkarskie.

Zmieniono elewację obiektu. - Zależy nam na tym, aby budynek został uproszczony, była to czysta, klarowna forma odpowiadająca randze mieszczącej się tu instytucji - wyjaśnia Andrzej Zatwarnicki. I dodaje:

Usuwamy wszystkie daszki i inne ozdoby znajdujące się na fasadzie. Zniknie murek otaczający budynek, rozbudujemy plac, a zabytkowa budowla zostanie pomalowana na biało-popielato. Budynek ma się kolorystycznie wpasowywać w otoczenie, takie barwy będą ciekawie kontrastować z ciemnografitowym gmachem Miejskiej Biblioteki Publicznej znajdującej się nieopodal.

By ludzie wiedzieli, gdzie jest wejście

- Jest to miejsce odwiedzane przez wielu ludzi, w ramach zajęć przychodzą tu studenci i uczniowie, dlatego też przebudowa ma na celu stworzenie bardziej przystępnego wejścia. Nie ma tutaj odpowiedniej komunikacji dla osób niepełnosprawnych, obecne klatki schodowe i przejścia są bardzo wąskie, a same drzwi wejściowe są słabo oznakowane i bardzo goście po prostu nie wiedzą którędy wejść do środka. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że jest to zabytek i prowadzone prace robione są na miarę tego miejsca - tłumaczy Andrzej Zatwarnicki.

- Przed nami jest jeszcze sporo, ale mam nadzieję, że efekt finalny spełni nasze oczekiwania. Bardzo zależy mi na tym, aby każda osoba przechodząca obok budynku muzeum, nie miała wątpliwości, że znajduje się tutaj ważna instytucja- dodaje architekt.

W związku pracami zamknięto obydwie sale ekspozycyjne, utrudnione jest także korzystanie z archiwum i biblioteki, a osoby kierujące do archiwum pisemne zapytania muszą liczyć się z wydłużonym czasem odpowiedzi.

Historia muzeum

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych powstało w 1964r. jako zamiejscowy oddział Okręgowego Muzeum Śląska Opolskiego. Rok później stało się samodzielną placówką i zaczęło funkcjonować jako Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach. W roku 1973 zmieniono jej nazwę na Muzeum Martyrologii i Walki Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Od 1984 r. placówka istnieje jako Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

W Opolu mieści się dyrekcja muzeum oraz działy: naukowy, administracyjno-gospodarczy, finansowy oraz archiwum. Prezentowana jest tu wystawa stała pt. "Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach - dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie" oraz wystawy czasowe.


Źródło:
http://opole.wyborcza.pl/opole/1,35114,20857296,wielki-remont-w-muzeum-ma-byc-widac-ze-tu-w-ogole-dziala.html#BoxLokOpoImg

wstecz