Unikatowe dokumenty wróciły po konserwacji do opolskiego muzeum

Wehrmachtauskunfstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene to zespół archiwalny, którego część po kosztownych zabiegach ochronnych wróciła do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach -Opolu. Jest to największy w Polsce  zbiór zawierający dokumenty odzwierciedlające działalność jednego z najważniejszych biur Wehrmachtu.

W czerwcu br. CMJW przekazało do konserwacji 59 jednostek archiwalnych zespołu Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene składającego się z materiałów dotyczących funkcjonowania Biura Informacyjnego Wehrmachtu ds. Strat Wojennych i Jeńców Wojennych.

Jedyne źródło wiedzy o losach polskich jeńców

Cały znajdujący się w muzeum zbiór liczy 5824 jednostek archiwalnych z lat 1939-1945 i żadna inna polska instytucja nie może poszczycić się tak bogatą kolekcją tego typu. Dokumenty te to przede wszystkim akta personalne, czyli listy transportowe sporządzane przez komendantury poszczególnych obozów zawierające szczegółowe informacje, pozwalające ustalić losy indywidualnych jeńców: imię i nazwisko, narodowość osadzonego w obozie, datę i miejsce jego urodzenia, imiona rodziców, przydział i stopień i wojskowy, datę i miejsce wzięcia do niewoli, numer jeniecki, stan zdrowia. Z materiałów tych można  dowiedzieć się również kiedy poszczególni jeńcy zostali zwolnieni z obozów lub przeniesieni do innych, czy kierowano ich na roboty przymusowe, podejmowali próby ucieczek bądź kiedy zmarli.

- Dokumenty te stanowią najważniejsze, często jedyne dostępne w Polsce źródło informacji na temat indywidualnych losów polskich jeńców wojennych w czasie II wojny światowej- podkreśla Magdalena Kruk-Kuchcińska z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach- Opolu.

Kosztowna walka z czasem

Muzealniczka dodaje, że czas odcisnął swoje piętno na wielu dokumentach, ale z tego względu, że proces konserwacji jest bardzo kosztowny muzeum realizuje go cyklicznie.- Archiwalia pozostające w naszych zbiorach wymagają stałej troski, a ich głównym wrogiem jest czas, który sprawia, że ulegają one degradacji. Aby temu zapobiec, albo przynajmniej maksymalnie spowolnić ten proces, cenne dokumenty co jakiś czas poddawane są specjalistycznym zabiegom konserwatorskim. Nie mamy jednak funduszy aby jednorazowo przeprowadzić konserwację wszystkich materiałów, dlatego robimy to stopniowo. W tym roku realizujemy zadanie pt. „Konserwacja unikatowych list transportowych jeńców wojennych z lat 1939-1945”, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa opolskiego-wyjaśnia.

Dotychczas konserwacji poddano 75% najbardziej wymagających tego jednostek. Efekty przeprowadzonych prac będzie można zobaczyć podczas bezpośrednich spotkań w muzeum oraz na stronie internetowej www.cyfrowezbiory.cmjw.pl


Źródło:
Gazeta Wyborcza Opole, nr 233(9145 ), 6 października 2017, str. 5
http://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,22480677,unikatowe-dokumenty-wrocily-do-opolskiego-muzeum.html

wstecz