Ponad dwieście listów pisanych do jeńców wojennych trafi do opolskiego muzeum

Cała korespondencja pochodzi z okresu II Wojny Światowej i prezentuje życie polskich żołnierzy w obozach jenieckich -oflagach i stalagach. Znajdują się tutaj również listy dzieci tęskniących za przebywającymi w niewoli ojcami oraz kilka fotografii. Kolekcja oficjalnie jeszcze nie jest własnością muzeum jednak już niebawem stanie się wyjątkową częścią tutejszej ekspozycji.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wzbogaci się o zbiór ponad 200 listów i kart pocztowych przekazanych przez kolekcjonera z Krakowa.- Obecnie finalizujemy wszelkie formalności związane z przejęciem kolekcji, w tej chwili nie jest ona jeszcze naszą własnością- informuje Magdalena Kruk-Kuchcińska z CMJW.

Muzeum dysponuje już jednak opinią rzeczoznawcy z której wynika że zbiór ma wielką wartość nie tylko historyczną, ale i emocjonalną. Składa się on z ponad 200 listów i kart pocztowych oraz 3 fotografii. Wszystkie listy zostały napisane w latach II Wojny Światowej.

Najstarsze pochodzą z 1939 r. i są to powiadomienia o miejscach pobytu jeńca lub jego pierwsze wiadomości wysyłane z niewoli do bliskich, natomiast najmłodsze datowane są na rok 1945 i można przeczytać w nich o sytuacji jeńców w przededniu zakończenia wojny. Jest tutaj korespondencja żołnierzy biorących udział w kampanii wrześniowej oraz powstańców warszawskich.

Szczególną wartość stanowią listy pisane do uwięzionych ojców przez dzieci zaczynające się od słów „kochany tatusiu” oraz te prowizoryczne, pisane jeszcze przed wprowadzeniem specjalnych listowników (formularzy) na zwykłych kartkach pocztowych oraz niemieckich i polskich kopertach i całostkach, przez co odbiegają one od norm i zasad przyjętych w oficjalnej korespondencji jenieckiej.

Wartość kolekcji wynosi ponad 25 tys. złotych. Na jej zakup CMJW uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20, 5 tys. złotych, resztę dołożył Opolski Urząd Marszałkowski.


Źródło:
http://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,22066350,ponad-dwiescie-listow-pisanych-do-jencow-wojennych-trafi-do.html

wstecz