Pamięć żyjącym, hołd poległym

W uroczystościach pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf udział wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych,  służb mundurowych oraz delegacje różnych organizacji, instytucji, harcerzy i uczniów ze szkół w Niemodlinie i Łambinowicach. Swoją obecnością uświetnili je też byli powstańcy oraz kombatanci.

Dla wielu z nich Stalag 344 Lamsdorf był pierwszym przystankiem na jenieckiej drodze, wytyczonej im przez okupanta. Jesienią 1944 roku przez obóz przeszło w sumie około 6 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci walczących w Powstaniu.

- Warunki były tragiczne. Trzymano nas w zdewastowanych barakach bez prądu i ogrzewania. Myliśmy się w kamiennych korytach, a za latrynę służyły wykopane doły. Było zimno, brudno i głodno - wspominają.

Po okolicznościowych przemówieniach odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Później złożono kwiaty i zapalono znicze. Dalsza część obchodów miała miejsce w łambinowickim Muzeum, gdzie odbyła się prelekcja „Od relacji do filmu. Prezentacja dokumentów filmowych, z udziałem ich bohaterów i twórców”.

Jeszcze przed uroczystościami powstańcy spotkali się z uczniami w muzeum i szkołach. Młodzież zwiedzała również fragmenty ekspozycji i miejsce pamięci, związane z powstańcami warszawskimi.


Źródło:
Nowa Gazeta, nr 10(102), 26 października 2017, str. 6

wstecz