Muzeum Jeńców Wojennych trafi pod skrzydła ministra kultury?

List intencyjny w sprawie wspólnego prowadzenia i współfinansowania Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach- Opolu został podpisany 6 grudnia przez Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina i Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę.

Andrzej Buła podkreśla, że CMJW upamiętnia wydarzenia, które są wspólnym dziedzictwem wszystkich Polaków. - Pamięć o ludziach, którzy cierpieli w obozach jenieckich musi być pamięcią wspólną, dlatego też podpisujemy dzisiaj list, dzięki któremu działalność muzeum będzie mogła jeszcze bardziej przyczynić się do upamiętnienia wszystkich , którzy w nich zginęli, spędzili lata swojej młodości oraz stracili bliskich i przyjaciół- zaznacza marszałek.

Pamięć o cierpieniu w niewoli

Natomiast Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwraca uwagę, że na terenie Polski jest wiele miejsc pamięci związanych z martyrologią.- Miejsca te świadczą nie tylko o dramacie Polski, ale też całej ludzkości. Są egzemplifikacją zła do jakiego zdolny jest człowiek. Tereny po obozie Auschwitz-Birkenau, Treblince, Bełżcu, przerażają do dziś. Państwo polskie dba o te miejsca, ponieważ ich istnienie przypomina nam, że ludzkie zło nie zna granic, a nasz kraj doświadczył go szczególnie- mówi Jarosław Sellin.- Teraz MKiDN chce pomóc Samorządowi Województwa Opolskiego w prowadzeniu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, ponieważ jest to miejsce wyjątkowe. Przypomina ono nam o martyrologii jeńców w różnych epokach historycznych. Znajdują się tutaj cmentarze, na których pochowane są ofiary wojny prusko- francuskiej z lat 1870-1871, żołnierze, którzy polegli podczas I i II Wojny Światowej. Po wojnie funkcjonował tu także obóz pracy. Niewiele jest takich miejsc, który upamiętniałyby cierpienia związane z niewolą w tak kompleksowy sposób- wyjaśnia minister.

Dotacje zostają

Jarosław Sellin zwrócił także uwagę na to, iż w latach PRL, kiedy mówienie prawdy o zbrodni katyńskiej czy Golgocie Wschodu było zabronione, muzeum poruszało te tematy.

Na mocy podpisanego listu intencyjnego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Opolskiego deklarują wolę wspólnego prowadzenia tej instytucji kultury od 1 stycznia 2018 r. i współfinansowania kosztów funkcjonowania i działalności merytorycznej Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Jarosław Sellin zapewniał, że rozpoczęcie współpracy w 2018r. nie oznacza, że muzeum nie może ubiegać się o pomoc finansową w roku przyszłym.- Taka pomoc udzielana jest przez MKiDN już od kilku lat np. w formie dotacji grantowych. Podpisanie listu stanowi gwarancję, na to, iż działalność muzeum nabierze w przyszłości jeszcze większego rozmachu i na jeszcze większą skalę będzie przypominać historię jeńców wojennych. Jego konsekwencją będzie także stabilność finansowa tej instytucji, ważnej nie tylko dla Polski, ale i całej Europy- mówi minister.

Historia muzeum

Przypomnijmy, że Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu powstało w 1964 roku jako oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. W 1965 roku zostało podniesione do rangi instytucji centralnej, podlegającej Ministerstwu Kultury i Sztuki. Od dnia 1 stycznia 1999 roku, w związku z reformą ustrojową państwa, organizatorem Muzeum jest Samorząd Województwa Opolskiego.


Źródło:
http://opole.wyborcza.pl/opole/1,35114,21079661,muzeum-jencow-wojennych-trafi-pod-skrzydla-ministra-kultury.html

wstecz