Lekcje patriotyzmu w V LO

Podsumowano olimpiadę “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

W dzisiejszym świecie coraz trudniej jest uczyć historii, patriotyzmu, coraz trudniej też przekonywać młodzież, że to, co było, ciągle jest zajmujące. W kolejnej lekcji historii miała okazję uczestniczyć młodzież V LO w Opolu.

7 kwietnia 2017 r., z okazji 10. jubileuszowej edycji olimpiady tematycznej “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego za wolność Waszą i Naszą “, miały miejsce uroczystości zorganizowane przez opolskiego kuratora oświaty – Michała Sieka, nad którymi czuwał koordynator wojewódzki olimpiady i konkursu – Romuald Florczak.

Z bardzo ciepłym przyjęciem spotkał się wykład prof. dra hab. Grzegorza Nowika “Marszałek, zjadacze chleba i anioły”, który w bardzo ciekawy i nietypowy sposób przybliżył młodzieży postać Józefa Piłsudskiego. W kolejnej części uroczystości kurator wyróżnił laureatów olimpiady i konkursu statuetkami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.

Dla podkreślenia uroczystego charakteru imprezy uczniowie przygotowali program słowno-muzyczny, którego celem było przybliżenie najważniejszych zrywów niepodległościowych Polaków.

Imprezie towarzyszyły również dwie wystawy, które udostępniło Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Nawiązał do nich w swoich wykładach kustosz Andrzej Prajel, opowiadając o losach jeńców polskich podczas II wojny światowej. Ten cykl spotkań dotyczących historii polskiej wojskowości poprzedziły zajęcia poświęcone współczesnej polskiej armii, przeprowadzone przez chorążego Wojska Polskiego Stanisława Gawła. Uczniowie V LO dowiedzieli się, jak wygląda uzbrojenie oraz pożywienie żołnierza na misji w Iraku czy w Afganistanie. Zyskali również wiedzę na temat sprzętu, jakim dysponuje nasze wojsko. - Wiedza o Afganistanie i żołnierska postawa gościa zrobiły na nas wielkie wrażenie - powiedział Dominik Siwiec z kl. 1 c.


Źródło:
http://www.nto.pl/serwisy/16-plus/a/lekcje-patriotyzmu-w-v-lo,11996231/

wstecz