Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Śląsku Opolskim

We wrześniu Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP gościła na Śląsku Opolskim. 19 września posłowie uczestniczyli w obradach w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem wojewody opolskiego Adriana Czubaka. Informację na temat edukacji mniejszości narodowych przedstawił Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jego wypowiedź nawiązywała do opublikowanego pod koniec sierpnia nowego rozporządzenia MEN z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługujących się językiem regionalnym (Dz. U. 2017 poz. 1627). Następnie przedstawicielka Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiła informację na temat sytuacji i problemów mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących województwo opolskie. W dyskusji uczestniczyli licznie zgromadzeni przedstawiciele niemieckich i romskich organizacji mniejszości narodowych oraz organów samorządu terytorialnego, w tym marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Członkowie komisji spotkali się także z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w siedzibie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Opolu. Zapoznali się również z metodami pracy w dwujęzycznej Szkole Podstawowej w Opolu-Malinie, prowadzonej przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. W tej placówce wykorzystuje się metodę Marii Montessori, a rodzice - dowożący dzieci nawet z odległych miejsc - nie muszą płacić za naukę.

Ponadto w Sanktuarium Sw. Jacka w Kamieniu Śląskim posłowie spotkali się z arcybiskupem-seniorem Diecezji Opolskiej Alfonsem Nossolem, który w tym roku świętuje liczne jubileusze: 85 urodziny, 60 lat kapłaństwa i 40 lat biskupstwa. Arcybiskup jest nie tylko wybitnym profesorem teologii, ale także wielce zasłużonym duszpasterzem w dialogu Polaków i mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących województwo opolskie.

Następnego dnia posłowie zwiedzili Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Historia tego miejsca sięga czasów wojny prusko-francuskiej (1870-1871). W latach 1939-1945 Niemcy przetrzymywali w Lamsdorf ponad 300 tys. jeńców, w tym żołnierzy Armii Czerwonej i polskich żołnierzy, zarówno z kampanii wrześniowej 1939 r., jak i powstańców warszawskich. Na terenie miejsca pamięci pochowano - jak się szacuje - 40 tys. więźniów - ofiar nieludzkiego traktowania. Po wojnie stworzono tu obóz pracy dla Niemców i Ślązaków, w którym zmarło ponad tysiąc osób. Posłowie złożyli wieńce pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych oraz na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach (1945-1946).

W trakcie wizyty w Brzegu komisja spotkała się z przedstawicielami mniejszości romskiej oraz odbyła w ratuszu posiedzenie, w którym uczestniczył burmistrz miasta Jerzy Wrębiak. Posłowie wysłuchali informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat aktualnej sytuacji i problemów mniejszości romskiej na Opolszczyźnie. W dyskusji zapoznali się z problemami Romów, którzy zmagają się w Polsce z największymi wyzwaniami socjalnymi. Liczne postulaty przedstawicieli mniejszości i samorządu terytorialnego będą przedmiotem dalszych prac komisji.


Źródło:
Kronika Sejmowa, nr 45(864), 30 września 2017, str. 27

wstecz