Dużo wycierpieli, nie są zapomniani

W niedzielę o 14.00 członkowie MN oddadzą hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej.

Z okazji obchodzonego – jak co roku – w ostatnią niedzielę stycznia dnia pamięci o Tragedii Górnośląskiej przewodniczący VdG Bernerd Gaida wystosowali specjalny apel.

- Tegoroczne obchody odbędą się pod patronatem władz wojewódzkich. Nie tylko więc mniejscość niemiecka odda w tym roku hołd Niemcom będącym ofiarami zbrodni Armii Czerwonej i powojennego terroru – czytamy w dokumencie.

Co roku stowarzyszenia mniejszości niemieckiej organizują uroczystości, z których centralna odbywa się w Łambinowicach – pisze Bernard Gaida. – To tam w latach 1945-1946 działał obóz, mający nowym polskim władzom na Śląsku służyć, jako narzędzie terroru wobec ludności cywilnej. Szacuje się, że w tym okresie w obozie było internowanych około 5000 osób z całego Górnego Śląska, w tym niewinnych kobiet, dzieci i starców, około 1500 z nich straciło w obozie życie. Tortury, gwałty i nieludzkie warunki pracy były w obozie na porządku dziennym, a jego kierownictwa w większości nigdy nie spotkała kara. Jedyną winą ofiar było to, że byli Niemcami.

(…) Aby  pamięć o ofiarach tych wydarzeń pozostała żywa, zapraszamy wszystkich do udziału w tegorocznych uroczystościach, które odbędą się 26stycznia 2014. Rozpoczną się one o 14.00 nabożeństwem e kościele św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Po nabożeństwie wszyscy zaproszeni są na Cmentarz Ofiar Obozu Pracy, aby złożyć wieńce i zapalić znicze, a następnie do muzeum, aby zwiedzić wystawę dotyczącą obozu pracy. To w tym muzeum, wielkim staraniem VdG, prezentuje się od lat także historię powojennego obozu, przez co pamięć ofiar pozostaje wciąż żywa. O tym jak wielkie emocje ta historia budzi w nas świadczy ostatni artykuł w największym niemieckim dzienniku „Die Welt” pt. „Jak Łambinowice stały się piekłem dla Niemców”. Łambinowickie muzeum jest tam wymieniane, jako instytucja, która wzorcowo upamiętnia historię obozu.

Aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w uroczystościach udostępniony zostanie autobus. Zbiórka o godzinie 12.50 na parkingu przed Toropolem w Opolu (przejazd darmowy).

W dzień upamiętnienia pójdźmy wszyscy za obowiązkiem uczczenia ofiar, które były naszymi rodakami a niejednokrotnie członkami naszych rodzin – pisze Bernard Gaida.


Źródło:
Nowa Trybuna Opolska, 22 stycznia 2014 r., nr 17 (6321), s. II

wstecz