Do muzeum w Opolu wróciły cenne dokumenty

Do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu powróciły rzadkie dokumenty. Na ich podstawie możliwe jest odtworzenie losów polskich żołnierzy.

Do muzeum powróciły dokumenty historyczne stanowiące część zespołu archiwalnego Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene (WASt), które poddano konserwacji w pracowni Gorek Restauro w Warszawie.

Jak informuje muzeum, prace trwały kilka miesięcy, a ich celem było przywrócenie właściwego stanu zachowania oraz zabezpieczenie przed postępującymi, naturalnymi procesami degradacji cennych archiwaliów.

Kolekcja WASt stanowi największy i najcenniejszy w Polsce zbiór informacji o żołnierzach polskich, którzy w czasie II wojny światowej trafili do niemieckiej niewoli.

Wchodzące w jej skład dokumenty, wytwarzane przez komendantury poszczególnych obozów jenieckich, to przede wszystkim – mieszczące się w kategorii akt personalnych – listy transportowe. Na ich podstawie możliwe jest dziś odtworzenie losów pojmanych przez Wehrmacht żołnierzy szeregowych i oficerów Wojska Polskiego.

Wśród zapisów znajdujemy nie tylko podstawowe dane personalne żołnierzy, ale również informacje dotyczące okoliczności wzięcia do niewoli, adnotacje o zwolnieniach czy ucieczkach z obozów, nierzadko też noty o stanie zdrowia i zgonach jeńców.

Cała dokumentacja stanowiła niegdyś kartoteki Biura Informacyjnego Wehrmachtu ds. Strat Wojennych i Jeńców Wojennych, powołanego w 1939 r. w Berlinie (Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene).

Jak podkreślają muzealnicy obecnie listy transportowe są często jedynym istniejącym dokumentem, dzięki któremu – za pośrednictwem muzeum – rodziny poznają wojenne losy swoich bliskich, a historycy mogą prowadzić badania naukowe.

Projekt sfinansowany został z funduszy ministra kultury oraz budżetu województwa opolskiego.


Źródło:
http://www.nto.pl/wiadomosci/opole/a/do-muzeum-w-opolu-wrocily-cenne-dokumenty-zdjecia,11416015/

wstecz