Cena prawdy

Czy warto być dziennikarzem na wzór Józefa Mackiewicza, nawet za cenę odrzucenia, zagrożenia życia i nędzy? - zastanawiali się młodzi.

Poznawali jego życiorys, a w tle także trudną historię zbrodni katyńskiej. - To część projektu edukacyjnego „Tak było? Sprawdzam!". Rok 2022 jest rokiem Mackiewicza, ale wybraliśmy go też dlatego, że opisał historię zbrodni katyńskiej, nie ustawał w głoszeniu tej prawdy w czasach, kiedy była ona niechętnie słuchana. To też okazja do pokazania losów żołnierzy, wywiezionych i zamordowanych przez NKWD, także tych, których rodziny zamieszkują Opolszczyznę - mówi dr: Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Pierwszy etap to zapoznanie się z wystawą o losach polskich żołnierzy w ZSRR, a potem warsztaty z Iloną Lewandowską, dziennikarką „Kuriera Wileńskiego”. Odbyły się one od 9 do 12 maja i były poświęcone twórczości Józefa Mackiewicza.

- To człowiek, który mierzył się z ceną prawdy, doświadczył, jak jest ona wysoka zwłaszcza w osobistym życiu. Wykonywał zawód dziennikarza w sposób bardzo świadomy, mając poczucie misji, nie traktując go jako źródła dochodu, a raczej jako możliwość bycia świadkiem - tłumaczy Ilona Lewandowska. - Dla mnie to postać ważna, która pomogła mi zrozumieć Wileńszczyznę i jej problemy, dzięki jego spostrzegawczości, umiejętności cichej obserwacji i ostrożności w wydawaniu własnych opinii. Myślę, że to świetny pomysł, by uczyć spojrzenia na historię nie tylko z podręcznika, ale przez losy konkretnych ludzi - mówi.

Na podstawie dzieł Mackiewicza młodzież poznała gatunki dziennikarskie: felieton i reportaż, uczyła się przeprowadzania wywiadu, zadawania odpowiednich pytań i selekcji materiału. Wkrótce będzie spotkanie z członkiem Opolskiej Rodziny Katyńskiej, a efektem ma być napisany przez młodzież krótki tekst o charakterze biograficznym. Uczestnicy odwiedzą też w Łambinowicach ekspozycję pt. „Miejsce z blizną”.


Źródło:

wstecz