Wystawa o zamordowanym w Katyniu generale Smorawińskim w opolskim CMJW

Ekspozycję "Ostatni lokator pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński” będzie można oglądać w Opolu aż do końca stycznia 2024.

Wystawa w CMJW w Opolu

Wystawa w CMJW w Opolu została otwarta w poniedziałek, 18 września.

Mieczysław Makary Smorawiński, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, najmłodszy generał II Rzeczypospolitej widnieje pod numerem pierwszym na liście katyńskiej jako symbol zbrodni dokonanej na polskich oficerach z rozkazu najwyższych władz ZSRR.

W 2023 roku przypada 80. rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej. Ekspozycja „Ostatni lokator pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński” została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie. I to właśnie z tym miastem generał związał ostatnie lata swojego życia. Jako dowódca Okręgu Korpusu nr II rezydował w pałacu Lubomirskich w Lublinie.

Autorką scenariusza i kuratorką wystawy jest Barbara Oratowska, zastępczyni dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.

– Generał został internowany przez Sowietów 20 września 1939 roku we Włodzimierzu. Po przesłuchaniach w Moskwie i pobycie w kilku obozach jenieckich na początku listopada 1939 roku trafił do obozu NKWD w Kozielsku – mówi pani Oratowska.

– Stąd, z datą 21 listopada 1939 roku, wysłał jedyny list do rodziny, który dotarł do Lublina tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Był on dowodem na to, że generał żyje. To z kolei dawało rodzinie nadzieję na jego powrót. Generał został rozstrzelany przez NKWD 9 kwietnia 1940 roku w Katyniu w grupie 89 oficerów. Wystawa ma na celu nie tylko przybliżenie życia generała. To również przypomnienie i upamiętnienie ofiar zbrodni popełnionej w lesie katyńskim. Zbrodni, która do tej pory nie została osądzona.

Trzy części ekspozycji

Dodajmy, że ekspozycja została podzielona na trzy części. Opisują one najważniejsze momenty z bogatej biografii generała. Pierwsza część – „Legiony i Wojsko Polskie” – nakreśla początek jego kariery wojskowej w latach 1914–1921. W kolejnej, noszącej tytuł „Mąż, Ojciec, Dowódca” zaaranżowano gabinet generała oraz salon.

W gabinecie zaprezentowano dokumenty i pamiątki najmłodszego, bo trzydziestoczteroletniego, generała w przedwojennej Polsce. Na epilog wystawy składa się część zatytułowana „Katyń”. Jej symbolem został banknot znaleziony w lesie katyńskim w kwietniu 1943 roku podczas ekshumacji, w mundurze generała Smorawińskiego.

– W wernisażu wzięło udział ponad 60 osób – relacjonuje Dominik Marcinkowski z Sekcji Komunikacji i Wizerunku w CMJW. – Otwarcia dokonała dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW.

Wydarzenie rozpoczęło się na dziedzińcu przed muzeum. Największą kolekcję pamiątek po generale dostępną w Polsce zaprezentowała Barbara Oratowska. Oprowadzanie kuratorskie poprowadził pan Konrad Kufel z Muzeum Narodowego w Lublinie.

Wystawa CMJW w Opolu czeka w muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00. Można ją zwiedzać aż do końca stycznia 2024.


Źródło:
https://opolska360.pl/wystawa-o-zamordowanym-w-katyniu-generale-smorawinskim-w-opolskim-cmjw/

wstecz