Wyjazdowa lekcja historii

Klasa I Technikum i Ia LO wraz z opiekunami: Panią Marzeną Zychowicz, Panią Bożeną Wenerską wybrała się na lekcję historii w terenie. Odwiedzili Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Miejsce to jest unikatową w skali europejskiej placówką, zajmującą się problematyką jeniecką i niektórymi zagadnieniami z zakresu najnowszej historii Polski. Muzeum prowadzi działalność naukowo-badawczą, dokumentacyjną, edukacyjną, wystawienniczą, wydawniczą, a także konserwatorską i upamiętniającą.
Placówka została założona w 1964 r. jako zamiejscowy oddział Okręgowego Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. W 1965 r. stała się samodzielnym Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach, podległym Ministrowi Kultury i Sztuki. W roku 1973 zmieniono jej nazwę na Muzeum Martyrologii i Walki Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Od 1984 r. placówka istnieje jako Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, a od 1999 r. jest podporządkowana władzom samorządowym województwa opolskiego. Muzeum ma dwie siedziby: w Łambinowicach i Opolu, które są odległe od siebie o około 40 km. W Łambinowicach znajdują się działy Zbiorów i Konserwacji oraz Edukacji i Wystaw. Od momentu utworzenia siedziby muzeum są tu obiekty pozostałe z dawnej zabudowy niemieckiego poligonu wojskowego (była komendantura Wehrmachtu i wartownia). Wzniesiono je w latach trzydziestych XX w. Po wojnie kilkakrotnie poddawano je modernizacji (lata: 1964, 1989–1993, 2003–2004). W obu budynkach, a także w zrekonstruowanym baraku Stalagu 318/VIII F/344 Lamsdorf jest prezentowana ekspozycja stała oraz wystawy czasowe. Muzeum w Łambinowicach znajduje się na terenie miejsca pamięci.
W czasie lekcji zobaczyli film edukacyjny przybliżający nam historię tego miejsca, począwszy od 1870 r. aż po 1946 r. Na wystawie muzealnej obejżeli rzeczy zachowane z czasów obozu jenieckiego z okresu I i II wojny światowej oraz obozu pracy w latach 1945-46.
Następnie udali się na Stary Cmentarz Jeniecki, który był pełen kamiennych krzyży. Zobaczyli także tereny poobozowe, na których zachowały się resztki baraków i jeden barak, do którego mieli okazję wejść.
Byli również przy Pomniku Martyrologii Jeńców Wojennych ku czci zmarłych w tym obozie jeńców radzieckich, przy którym wysłuchali wstrząsających historii.
Jak zapewniają z tej lekcji wynieśli bardzo dużo cennych informacji, choć trochę przeraziło ich to, co się tam kiedyś działo.  
Uczniowie Dziękują nauczycielom za umożliwienie przeżycia historii na żywo.


Źródło:
http://www.otmuchow.pl/PL/424/3399/Wyjazdowa_lekcja_historii/k/#

wstecz