Muzeum dziękuje detektorystom. „Oddają nam nieocenione zasługi”

„Triskelion”, „Szaniec 1863”, „Małomickie Podziemie” oraz Śląska Grupa Eksploracyjna – te cztery organizacje skupiające detektorystów wspierały prace eksploracyjne na terenie po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf w Łambinowicach. „Składamy poszukiwaczom serdeczne podziękowania za ich zaangażowanie i profesjonalizm” – piszą pracownicy Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w mediach społecznościowych.

Współpraca z detektorystami na terenie obozu w Łambinowicach rozpoczęła się we wrześniu zeszłego roku. Przebadano wtedy kilkanaście hektarów terenu poobozowego.

W tym roku badania odbyły się w dniach od 4 do 6 września. Wzięli w nich udział detektoryści, ale też pracownicy muzeum oraz osoby pełniące nadzór archeologiczny.

„Wśród znalezisk, na jakie natrafiono, są elementy wyposażenia żołnierskiego i infrastruktury obozowej oraz poligonowej: guziki mundurowe wielu armii, monety pochodzące z różnych stron świata, nieśmiertelniki ze Stalagu 318/VIII F i innych obozów, sporo sztućców, również obiekty rytowane, manierki, menażki, klamry pasów wojskowych, religijne medaliony, ręcznie wykonane ozdoby, żeliwne drzwiczki do piecyków używanych przez jeńców, a nawet fragmenty kolejki wąskotorowej z I wojny światowej” – przeczytać można w oficjalnym komunikacie, który znalazł się na stronie internetowej Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

O szczegółach współpracy z detektorystami opowiedzieli w reportażowym filmie przygotowanym przez Artura Janasa archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie Krzysztof Dobrzański oraz Ela Góra z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

– Sprowadzenie poszukiwaczy to był rewelacyjna decyzja. W warstwach ziemi, która zgromadzona była na posadzkach i nie była przeznaczona do badań, odnaleziono rewelacyjne zabytki: kilkanaście nieśmiertelników, guziki i różnego rodzaju pamiątki po obozie – podsumowuje badania Krzysztof Dobrzański. I dodaje: – Archeolodzy nie doceniają wiedzy, jaką posiadają poszukiwacze. Jestem za jak najczęstszym wykorzystywaniem współpracy pomiędzy archeologami bo prawie każde stanowisko wymaga użycia detektora, a nie każdy archeolog jest z tym sprzętem obeznany.

Przedstawiciele Śląskiej Grupy Eksploracyjnej, którzy pojawili się w Łambinowicach na zaproszenie Stowarzyszenia Historyczno-Ekploracyjnego „Triskelion”, podsumowując swoją pracę na terenie poobozowym, powiedzieli, że cieszy ich możliwość uczestniczenia w takich poszukiwaniach i odnajdowania artefaktów, które będą dostępne dla wszystkich. – Te zabytki nie zostaną w ziemi, nie zostaną zapomniane, będziemy mogli je pokazywać swoim dzieciom oraz wnukom, dlatego po to tu jesteśmy – żeby odkrywać historię i przekazywać ją dalszym pokoleniom – dodali.

Informacje o badaniach prowadzonych na terenie Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf w Łambinowicach publikowane są na stronie www.cmjw.pl.


Źródło:
https://zdziennikaodkrywcy.pl/muzeum-dziekuje-detektorystom-oddaja-nam-nieocenione-zaslugi/

wstecz