Kolejny film uczniów z SP 5 w czołówce w ogólnopolskim konkursie na projekt historyczny „Póki nie jest za późno”

Rozstrzygnięto X edycję ogólnopolskiego konkursu  na projekt historyczny „Póki nie jest za późno” organizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu nad którym patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W konkursie wzięli udział  uczniowie trzecich klas gimnazjalnych naszej szkoły – Szkoły Podstawowej Nr 5 w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku.

Celami  konkursu było:

  • rozbudzanie zainteresowania wśród nauczycieli i uczniów historią oraz współczesnym stanem miejsc, obiektów i znaków pamięci narodowej na terenie Polski oraz miejsc autentycznych wydarzeń historycznych w Polsce,  a także losami świadków historii bezpośrednio związanymi z tymi miejscami. Miejsca, znaki i obiekty pamięci muszą dotyczyć wojen i konfliktów zbrojnych w XX w.,
  •  inspirowanie nauczycieli do poszukiwania nowych rozwiązań dydaktyczno-metodycznych, dotyczących edukacji historycznej, regionalnej i społecznej, ]
  •  mobilizowanie młodzieży do aktywnego gromadzenia, badania źródeł historycznych oraz prezentowania historii w interesującej i twórczej formie, -
  • budzenie wrażliwości, empatii i szacunku dla ofiar systemów totalitarnych i wojen,
  • rozwijanie umiejętności prowadzenia dialogu i radzenia sobie z uprzedzeniami i stereotypami,
  • inspirowanie młodzieży do zajęcia odpowiedzialnej i aktywnej postawy wobec otaczającej rzeczywistości – kształtowanie postaw obywatelskich

Nasze miasto  położone jest około 40 km od miejsca gdzie znajdował się obóz jeniecki – OFLAG II D GROSS – BORN. Postanowiliśmy przybliżyć naszym uczniom ale także społeczności lokalnej historię tego miejsca. Przeprowadziliśmy sondę z której wynikało, że wiedza na temat tego obozu jest niewielka. Po części jest to związane z historią samej miejscowości Borne – Sulinowo. W 1936 zakończono tu budowę miasteczka militarnego dla szkoły artylerii Wehrmachtu. W garnizonie Gross Born stacjonowały jednostki dywizji pancernej Heinza Guderiana przed atakiem na Polskę.  We wrześniu 1939 roku zorganizowano tu obóz jeniecki – początkowo przejściowy (Dulag), a od 9 listopada dla szeregowców (Stalag). Obóz ten funkcjonował do 1 czerwca 1940, po czym został przekształcony na oficerski Oflag II D Gross-Born, położony w pobliżu miejscowości Westfalenhof (dziś Kłomino). Do połowy 1942 przebywali tu jeńcy francuscy, później polscy. W lutym 1941 w obozie było 3731 Francuzów, a w styczniu 1945 – 5391 Polaków,  także trafiła tu duża część żołnierzy powstania warszawskiego.

Napisania wstępnego scenariusza filmu  „Obóz jeniecki II D GROSS – BORN” podjęła się uczennica klasy III gimnazjalnej – Agnieszka Osinka. Postanowiliśmy przybliżyć historię tego miejsca, osób tam przetrzymywanych. W związku z tym zadaniem uczniów było przedstawienie  krótkiej historii kilku jeńców z tego oflagu. W lutym tego roku udaliśmy się do Bornego Sulinowa i miejsca gdzie znajdował się oflag II D.

W zrealizowaniu filmiku pomocna okazała się literatura oraz relacje, wywiady, spotkania z osobami, które od wielu lat zajmują się tym tematem.

Jesteśmy przekonani, iż podjęcie pracy nad tym projektem przez naszą młodzież będzie miało same pozytywne skutki (m in. przekazanie wiedzy na ten temat swoim rówieśnikom, społeczności lokalnej czy też budzenie wrażliwości, empatii i szacunku dla ofiar systemów totalitarnych i  bezsensowności prowadzeniu wojen).


Źródło:
http://www.gimnazjum2.szczecinek.pl/

wstecz