Rumuńscy dyplomaci upamiętnili swoich bohaterów wojennych na cmentarzu jenieckim w Łambinowicach

W towarzystwie polskich i rumuńskich kadetów z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, przedstawiciele ambasady Rumunii w Polsce złożyli kwiaty przed pomnikiem ofiar I wojny światowej na starym cmentarzu jenieckim w Łambinowicach.

- Minęło prawie 100 lat, dobrze, że po tym czasie rumuńskie państwo pamięta o swoich żołnierzach - mówi Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. - Pierwsze krzyże są na przykład z 1916 roku, ale i są takie z roku 1919. W czasie I wojny światowej Rumuni dotarli tu w 1916 roku, po tym jak ich państwo przystąpiło do wojny. Część z nich została już tutaj na zawsze.

- Rumunia obchodzi Narodowy Dzień Bohaterów zawsze 40 dni po Wielkanocy, w dniu Wniebowzięcia. W tym roku dzień bohaterów obchodzimy 17 maja. Na cmentarzu w Łambinowicach pochowanych jest ponad 2600 rumuńskich żołnierzy, którzy zmarli tu w czasie I wojny światowej - dodaje pułkownik Comeo Tabirca z ambasady Rumunii w Polsce.

W czasie pierwszej wojny światowej Łambinowice były dużym kompleksem obozowym dla żołnierzy państw Ententy. Pod względem liczby przetrzymywanych jeńców był ósmy w Europie. Rumuńskie krzyże stanowią blisko 1/4 wszystkich, które tam się znajdują.


Źródło:
http://radio.opole.pl/100,237271,rumunscy-dyplomaci-upamietnili-swoich-bohaterow-

wstecz