Muzeum przyjazne dla publiczności

Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich po blisko 3-letniej przebudowie została otwarta dla zwiedzających opolska siedziba Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Budynek, w znacznej części zabytkowy, z zewnątrz wyglądał jak kamienica mieszkalna. Teraz jego wygląd świadczy o tym, że mieści się w nim instytucja publiczna.

- Mamy się czym pochwalić. Zakończyła się bardzo ważna inwestycja w życiu naszego muzeum, które w tym budynku mieści się od lat 80. ubiegłego wieku - mówi Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW. - Remont, który rozpoczął się w 2016 roku służył temu, by nasze muzeum stało się bardziej przyjazne dla publiczności - podkreśla.

Stworzona została strefa wejścia dla zwiedzających, a także ułatwiona została komunikacja wewnątrz budynku przez to, że obie jego części zostały połączone. Nową jakość zyskało archiwum z nowoczesnymi regałami jezdnymi. Zmienił się też dziedziniec.

Inwestycja kosztowała ponad 2 miliony złotych. Została zrealizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwa opolskiego, a ostatni etap również ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

10 maja oprowadzaniu po przebudowanym wnętrzu towarzyszył finisaż wystawy „Za drutami oflagów (1939-1945)”, na której prezentowane były akwarele autorstwa mjr. Rudolfa Fryszowskiego ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego oraz przedmioty codziennego użytku jeńców ze zbiorów własnych muzeum.

Mjr Rudolf Fryszowski trafił do niewoli 19 września 1939 r. Był przetrzymywany w trzech oflagach. W tym czasie z niemal fotograficzną precyzją dokumentował obozowe realia, malując akwarele.

- Oglądamy oryginalne akwarele malowane w oficerskich obozach jenieckich. To niesamowite, że te prace przetrwały okres wojny i możemy je u nas udostępniać - mówi Magdalena Kruk-Kuchcińska z CMJW.

- Prace, które oglądamy, przetrwały dzięki temu, że były wysyłane poza obóz do siostry malarza. W związku z tym musiały być ocenzurowane przez osoby, które przeglądały przesyłki - wyjaśnia.


Źródło:
https://opole.gosc.pl/doc/5549462.Muzeum-przyjazne-dla-publicznosci

wstecz