Nowa oferta opolskich muzeów. Z zachowaniem środków ostrożności…

Dyrektorzy trzech opolskich muzeów, na specjalnej konferencji prasowej w Muzeum Wsi Opolskiej, ogłosili powrót do w miarę normalnej działalności i przedstawili aktualną ofertę swych placówek.

– Jeszcze w maseczkach, jeszcze rozsadzeni, ale pomalutku wracamy do tego aby osobom na których najbardziej nam zależy, bez których działalność muzeów byłaby bezsensowna, czyli odwiedzającym, zgodnie z możliwościami prawnymi udostępniać  wszystkie nasze placówki – mówił podczas specjalnej konferencji prasowej wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. Przypomniał, że także od dzisiaj normalnie funkcjonuje zamek w Mosznej, gdzie także od dzisiaj czynna już jest gastronomia. – Mieszkańcy regionu po tym najtrudniejszym okresie pandemii są spragnieni aby te instytucje kultury odwiedzać – mówił.

Zaznaczył, że oczywiście będą pewne ograniczenia i rygory ale większość sal i ekspozycji będzie już można zobaczyć. – Od jutra także Muzeum Piastów Śląskich  w Brzegu otwiera swoją pełną ofertę. Czekamy na wytyczne odnośnie Filharmonii Opolskiej. Mamy nadzieję, że również z pewnymi ograniczeniami filharmonicy będą mogli zapraszać do siebie – wyliczał marszałek. Przyznał, że Teatr Kochanowskiego dopiero od września będzie do dyspozycji widzów.

– Dzisiaj otwieramy drzwi obu naszych siedzib: i w Łambinowicach i w Opolu. Czekamy na zwiedzających, w  nowych warunkach, bo przy zachowaniu środków ostrożności- zapraszała dyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach dr  Violetta Rezler-Wasielewska.  – Dziś  w Łambinowicach w godz. 9.00–15.30, a w Opolu wyjątkowo od 8.00 do 22.00. Przez cały ten czas w Opolu proponujemy kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji, także nowej wystawie czasowej pt. „Muzeum na 5+”, a od 20.30 zapraszamy do Muzealnego Kina Plenerowego (na dziedzińcu, przed budynkiem) na wykłady i filmy dokumentalne:

  • 20.30–20.45 Migawki z Nocy Muzeów 2019
  • 20.45–21.00 Filmowy mini wykład „Niepokorni. Ucieczki z obozów jenieckich (1939–1945)”
  • 21.00–21.15 Filmowy mini wykład „Dopóki piłka w grze… Sport za drutami obozów jenieckich”
  • 21.15–21.35 Film dokumentalny „Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci”
  • 21.35–22.00 Film dokumentalny „Zginęli w Katyniu”

– Otwieramy wszystkie nasze placówki i wystawy, także Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny i zależy nam na tym, żeby zachować wszelkie rygory bezpieczeństwa  – mówiła Joanna Ojdana pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego. – Chodzi o bezpieczeństwo odwiedzających, ale także o bezpieczeństwo naszych pracowników. Dlatego maksymalna liczba osób jaką dopuszczamy do jednoczesnego zwiedzania muzeum to 20 osób. Ojdana zapowiedziała, że służby medyczne, które uczestniczyły w walce z pandemią będą miały darmowy wstęp do wszystkich placówek MŚO.

  • Od 19 maja br. muzeum w Opolu (Mały Rynek 7 i 7a) czynne będzie dla zwiedzających wt.-niedz. od 09:30 do 12:00 oraz od 13:00 do 17:00.
  • W poniedziałki muzeum nieczynne, podobnie jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.
  • Kamienica czynszowa oraz galeria pozostają zamknięte dla zwiedzających do odwołania.
  • Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św Anny czynne bedzie od 19 maja od wt.-niedz. od godz. 09:00 do 12:00 oraz od 13:00 do 16:00.

–  66 dni byliśmy niedostępni dla zwiedzających i było to dla nas bardzo bolesne doświadczenie- przyznał Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi opolskiej – kilka istotnych działań, które w tym czasie planowaliśmy , nie mogło być zrealizowanych . To przede wszystkim działania edukacyjne, które przygotowujemy dla tysięcy dzieci i młodzieży szkolnej, ale także Jarmark Wielkanocny. Obawiam się, że w najbliższym czasie, ze względów bezpieczeństwa te zajęcia edukacyjne będą w dużym stopniu ograniczone. Naszym priorytetem będą działania, na które otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków zewnętrznych czyli VI Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej i przygotowanie stałej wystawy poświęconej kroszonce opolskiej pod tytułem „Krucha sztuka, czyli od zwykłego jajka do kroszonki opolskiej”.

Gałęza zapowiedział też między innymi utworzenie  specjalnej zagrody poświęconej rybactwu i przeorganizowanie cieków wodnych i oczek w skansenie.


Źródło:
https://opowiecie.info/nowa-oferta-opolskich-muzeow-zachowaniem-srodkow-ostroznosci/

wstecz