Prewencyjna konserwacja „Płaczącej Niobe”

Duża liczba wydarzeń i prac, jakie w Muzeum realizujemy, spowodowała że dopiero dzisiaj spełniamy wcześniejszą zapowiedź (http://www.cmjw.pl/aktualnosci/prewe ncja-konserwatorska-na-starym-cmentarzu-jenieckim-w-lambinowicach,1062.html) i zdajemy relację z oczyszczenia Pomnika Jeńców Serbskich na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach z mikroflory, która pokryła go grubą warstwą w czasie, jaki upłynął od jego pełnej konserwacji w 2014 r.  

Proce zostały przeprowadzone z inicjatywy Muzeum i Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych oraz na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej. W dniach 21–28 sierpnia 2019 r. wykonali je konserwatorzy Centrum Badawczo-Edukacyjnego Konserwacji Zabytków przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Zabiegi, które okazały się bardzo skuteczne, rozpoczęło dwukrotne spryskanie biobójczymi preparatami całej powierzchni pomnika. Po kilku dniach, jakie były potrzebne, aby środki zadziałały, pomnik został dokładnie umyty i oczyszczony z mchów, porostów i glonów.

„Płacząca Niobe” wygląda obecnie podobnie, jak po konserwacji z 2014 r. Ważne też jest, że czyszczenie pomnika miało charakter instruktażu – pracom przyglądali się pracownicy Urzędu Gminy w Łambinowicach, która administruje cmentarzem, oraz pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łambinowicach, który z kolei na zlecenie gminy przeprowadza tam prace porządkowe. Dodatkowo, konserwator sporządził dokumentację fotograficzną oraz raport z prac wraz z zaleceniami. Materiały te zostały przekazane do Urzędu Gminy w Łambinowicach, by stać się pomocą w staraniach o jak najlepszy stan zachowania cmentarza.

wstecz