Odsłonięcie i poświęcenie pomnika ofiar zbrodni katyńskiej

W niedzielę, 25 kwietnia br., na terenie przy kościele Parafii pw. Błogosławionego Czesława w Opolu przy ul. J. Hallera odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika katyńskiego. Aktu poświęcenia dokonał ks. Rafał Bałamucki, proboszcz parafii i także kapelan opolskiej Rodziny Katyńskiej. Nasze Muzeum reprezentowała dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora.

Inicjatywę budowy upamiętnienia podjęło w 2019 r. Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Opolu, którym kieruje Urszula Gawor (jedna z bohaterek ostatniej odsłony „Łambinowickich Spotkań Muzealnych”). To obok „Golgoty Wschodu” na Cmentarzu Komunalnym już drugie upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej dokonanej przez NKWD w 1940 r., w stolicy województwa, teraz jednak dedykowane wyłącznie im.

Pomnik tworzą cztery kamienne tablice, na których zamieszczone są nazwy obozów jenieckich i miejsc kaźni na terenie byłego Związku Radzieckiego oraz krzyż z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej wg projektu śp. księdza Zdzisława Peszkowskiego, jeńca obozu w Kozielsku, przez lata kapelana Rodzin Katyńskich i honorowego obywatela Opola. Autorem pomnika jest prof. Bogusław Szuba.

Patronat nad uroczystością objął Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Opola. W jej organizacji Rodzinę Katyńską wspierała opolska Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

wstecz