Zaproszenie na spotkanie „… Katyń w pamięci rodzinnej”

Najbliższe „Łambinowickie Spotkanie Muzealne”, zaplanowane w trybie online na 21 kwietnia br. (godz. 17.00), będzie poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej. Jednym z tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD był por. Kazimierz Ściślewski (1905–1940). Jego losy, starannie przez rodzinę rekonstruowane, przybliżą Urszula Gawor (córka oficera, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu) oraz jej syn Jerzy w rozmowie z dr Renatą Kobylarz-Bułą, zastępcą dyrektora Muzeum. Komentarz historyczny przygotowała Monika Sobczak z Działu Edukacji i Wystaw.

Wydarzenie pt. Opowieść o człowieku...Katyń w pamięci rodzinnej nieprzypadkowo odbywa się w kwietniu, uznawanym za miesiąc pamięci narodowej (zwłaszcza tej związanej z okresem II wojny światowej). Dzień spotkania również nie jest przypadkowy – przypada w rocznicę śmierci polskiego oficera (zamordowano go 21 lub 22 kwietnia 1940 r.).

Na transmisję spotkania (Facebook Muzeum) zapraszają Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW dr Iwona Konopnicka oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska. Patronat honorowy nad cyklem „Łambinowickich Spotkań Muzealnych” sprawuje Wójt Gminy Łambinowice Tomasz Karpiński.

Pliki do pobrania

wstecz