Nieznane fotografie ze Stalagu IV A Hohnstein w Muzeum

Bardzo interesująca kolekcja trzydziestu dwóch fotografii, dokumentujących jeniecką niewolę kpr. Piotra Gąsiora w Stalagu IV A Hohnstein, została podarowana Muzeum.

Piotr Gąsior (1916–2006) w 1939 r. walczył w 26 Pułku Piechoty. Dostał się do niewoli niemieckiej i był jeńcem (nr: 16861) stalagów IV A Elsterhorst oraz IV A Hohnstein.

Podarowana w lutym br. kolekcja zawiera fotografie grupowe jeńców m.in. podczas świąt Bożego Narodzenia (uwagę zwracają zwłaszcza te z grupą kobiet-jeńców, uczestniczek powstania warszawskiego, żołnierzy AK) czy zawodów sportowych. Interesujące są także zdjęcia przedstawiające kolegów w niewoli i członków rodziny jeńca, które bliscy przysłali mu do obozu, wreszcie fotografia karykatury oraz portretu kolegi z obozu z dedykacją: Stalag IV A. Perełce naszej izby Nr. 12. Kochanemu polyglocie, odtwórcy „Przystanku”, ponadto jednemu z najlepszych kolegów i prawemu człowiekowi, kochanemu Piotrowi Gąsiorowi swoją podobiznę z lat młodzieńczych (1940 rok) ofiarowuje MKnebloch z Borysławia Hohnstein, 26.V.42.

Poznawczą wartość kolekcji powiększają liczne stemple cenzury obozowej i adnotacje na rewersach fotografii, dzięki którym wiadomo gdzie, kiedy i komu wykonano zdjęcie. Te informacje już okazały się pomocne w identyfikacji osób i miejsc uwiecznionych na innych fotografiach znajdujących sią w zbiorach Muzeum. Dodać należy, że postać Piotra Gąsiora jest nam już znana z kolekcji pamiątek jenieckich Aleksandra Popławskiego.

Serdecznie dziękujemy Panu Witoldowi za piękny dar!

 

wstecz