Konkurs historyczno-literacki rozstrzygnięty!

W ramach projektu „Tak było? Sprawdzam!”, który rozpoczął się 9 maja br., został przeprowadzony i rozstrzygnięty konkurs historyczno-literacki. Jego organizatorami było Muzeum oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, a udział wzięli w nim uczniowie opolskich szkół podstawowych oraz średnich.

W projekcie, w który zaangażowanych było ponad 200 uczestników – dzieci i młodzież z PSP nr 31 w Opolu, PSP nr 14 w Opolu, PSP nr 10 w Opolu, PLO nr 1 w Opolu oraz PLO nr 5 w Opolu – poza warsztatami Ilony Lewandowskiej, dziennikarki „Kuriera Wileńskiego”, zorganizowaliśmy także szereg innych wydarzeń. Przede wszystkim uczniowie spotykali się z potomkami polskich jeńców wojennych, należącymi do Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu i dzięki (czasem kilkugodzinnym) rozmowom z: Marią Matlachowską, Edwardą Turkiewicz, Urszulą Gawor i Bolesławem Kicią bliżej poznawali bohaterów przyszłych prac konkursowych.

Do samego konkursu, polegającego na stworzeniu tekstu biograficznego na temat jednej z ofiar zbrodni katyńskiej oraz rodzinnej pamięci o niej, przystąpiło 14 osób (indywidualnie lub zespołowo), które zgłosiły osiem prac. Jury konkursowe w składzie: Andrzej Kerner („Gość Niedzielny”), Irmina Gierczak (filolog, neurologopeda), Maria Katarzyna Kołowrot (Radio DOXA) oraz dr Ewelina Klimczak (CMJW) przyznało jedną nagrodę główną oraz aż cztery wyróżnienia. I tak:

I miejsce zdobyła Maja Znamirowska z LO nr 5 w Opolu – praca bez tytułu [Mam normalne życie...],

wyróżnienia otrzymali:

  • Barbara Gołębiowska z LO nr 5 w Opolu – praca Józef Klemens Libura,
  • Mikołaj Olender i Bartosz Szywalski z PSP nr 14 – praca Edward Mikołaj Kenner – ofiara Stalina,
  • Wojciech Hume, Zuzanna Kujawa, Krzysztof Okoń z PSP nr 31 w Opolu – praca Józef Libura – mąż, ojciec, leśnik, żołnierz,
  • Hanna Kordek, Lena Nowacka, Zofia Bernacka z PSP nr 10 w Opolu – praca W bingo ze śmiercią.

Jury podkreśliło, że wszystkie zgłoszone prace miały charakter autorski, a ich przygotowanie wymagało znacznego zaangażowania ze strony młodzieży. Autorzy najwyżej ocenionych prac wykazali się – co zwłaszcza cieszy w przypadku uczniów szkół podstawowych – umiejętnością weryfikacji i selekcji zgromadzonych materiałów, wiedzą historyczną oraz talentem literackim, wreszcie dojrzałością przemyśleń o wojnie, cierpieniu i śmierci, ale i miłości czy pięknie. Te krótkie teksty zawierają również spory ładunek emocjonalny, będąc świadectwem zarówno wrażliwości ich autorów, jak i siły rodzinnej pamięci, o której tak przekonująco opowiadali bliscy ofiar zbrodni katyńskiej.

Serdecznie gratulujemy uczniom oraz ich nauczycielom! Dziękujemy uczestnikom projektu, a zwłaszcza członkom Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu. Wszystkich zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie już wkrótce pojawi się relacja z wręczenia nagród.

 

wstecz