Nie taki zwykły las. Reportaże z Łambinowic. Podsumowanie projektu

Koniec października to finalizacja projektu edukacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, w którym nasze Muzeum uczestniczyło, w roli partnera. Działanie rozpoczęło się 21 września i było realizowane w ramach programu dotacyjnego EDUKO – BARDZO MŁODA KULTURA 2019-2021 – OPOLSKIE.

W trakcie projektu, Muzeum i Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach, odwiedziła młodzież z Zespołu Szkół w Tułowicach, Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku oraz Zespołu Szkół w Głogówku, a Liceum Ogólnokształcące w Grodkowie gościło z kolei nas. Uwaga wszystkich uczestników zwrócona była na specyficzny związek obozowej historii z porządkiem natury i charakterystyczną dla łambinowickiego miejsca pamięci, leśną przyrodą. Związek ten, budujący przestrzeń symboliczną miejsca, był w projekcie przepracowany w wymiarze edukacyjnym: łączył pamięć i historię z wrażliwością ekologiczną.

Jesienna aura i jutrzejszy listopadowy dzień Wszystkich Świętych, sprzyjają refleksjom, tworząc odpowiednią ramę do prezentacji wyników projektu. Były nimi: 25 konkursowych reportaży zainspirowanych tym, co młodzież usłyszała o historii i przyrodzie miejsca pamięci i czego doświadczyła w trakcie zajęć (https://cutt.ly/ugIuz5F), a ponadto prace plastyczne dzieci z Przedszkola Publicznego w Łambinowicach (https://cutt.ly/IgIupMK) oraz film (https://youtu.be/291zkp28x90 ).

Niektóre z prac zamierzamy Państwu pokazać tu, na stronie Muzeum. Dzisiaj naszą prezentację rozpocznie tekst nie biorący udziału w konkursie, autorstwa nauczycielki z Zespołu Szkół w Tułowicach, Justyny Pater, która odpowiedzialnie stanęła do pracy razem z młodzieżą (Kamienny sms). Gratulujemy!

Więcej informacji o projekcie (wraz z galeriami zdjęć):

wstecz