82. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej

Rocznicowe uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej odbywają się dzisiaj w całym kraju. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych również zaangażowało się w upamiętnienie wydarzeń z 1 września 1939 r.

O godz. 11.00, przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych, dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz reprezentujący gminę Łambinowice wójt Tomasz Karpiński i sekretarz Jerzy Rosiński, złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze. W wydarzeniu uczestniczyli również uczniowie szkół z Łambinowic i Jasienicy Dolnej. Z kolei w Opolu, przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbyły się uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Opolskiego, w których udział wzięła dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW.

Także w ramach obchodów rocznicy, przy Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr 3 w Opolu, stanęła nasza plenerowa wystawa czasowa „To jeszcze nie koniec…”. Żołnierze września 1939 r. w niewoli Wehrmachtu i NKWD (1939–1945). Ekspozycja prezentuje historię polskich żołnierzy walczących od 1 września 1939 r. w obronie kraju oraz późniejsze losy tych z nich, którzy zostali internowani lub wzięci do niewoli.

Jednocześnie przypominamy, że do 10 września br. w opolskiej siedzibie Muzeum można zwiedzać wystawę Wiosna, lato, WOJNA... Warszawa 1939 – fotograficzną opowieść o pierwszych miesiącach wojny w stolicy. Zapraszamy!

wstecz