Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej

Idea Miesiąca Pamięci Narodowej zrodziła się wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Wybór padł na kwiecień – ostatnie dni funkcjonowania niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, m.in. w Buchenwaldzie, Dachau czy Ravensbrück. W okresie PRL-u z powodów politycznych akcentowane były w tym czasie zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy, a o podobnych faktach z historii stosunków polsko-radzieckich milczano.

Najdobitniejszym przykładem instrumentalnego podejścia do historii jest zbrodnia katyńska z wiosny 1940 r., na blisko 15 tys. oficerów WP i policjantów, przetrzymywanych od jesieni 1939 r. w obozach specjalnych NKWD oraz na ok. 7 tys. polskich obywateli, głównie przedstawicieli elit II Rzeczypospolitej, więzionych w zachodniej Białorusi i na zachodniej Ukrainie. Ów bezkarny mord był tematem tabu przez pięćdziesiąt lat. Zmianę przyniosły dopiero przemiany polityczne w Europie środkowo-wschodniej w końcu z lat osiemdziesiątych XX wieku.

Nasze Muzeum będzie o tych wydarzeniach sprzed osiemdziesięciu laty przypominać w rozpoczynającym się właśnie Miesiącu Pamięci Narodowej. Robimy to od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W Muzeum w Łambinowicach została wtedy zaprezentowana pierwsza ekspozycja poświęcona zbrodni katyńskiej. W 2008 r. zastąpiła ją wystawa „Jeńcy polscy w ZSRR” (jej fotografie prezentujemy poniżej). Z kolei w 2010 r. stworzyliśmy mobilną ekspozycję „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR”, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Obecnie trwają prace nad jej kolejną wersją – tym razem plenerową. Mamy nadzieję, że będziemy mogli zaprezentować ją Państwu w Opolu już we wrześniu tego roku.

wstecz