Żołnierze zakończyli prace w miejscu pamięci

Żołnierze zakończyli prace w miejscu pamięci

Przez 10 dni, od 4 lipca br., prowadzone były prace porządkowe w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Wspólnie wykonywali je żołnierze Bundeswehry,  Wojska Polskiego oraz podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Nysie. W ostatni dzień prac (14 lipca), przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych, odbyło się ich uroczyste zakończenie.

W wydarzeniu, obok żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej (dowodzonych przez mjra Leszka Radzika) i Szkoły Wojsk Pancernych Munster, Batalionu Pancernego z Bergen oraz rezerwy z Zeven (na czele z pułkownikiem Rainerem Grygielem) udział wzięli także  Konsul RFN Birgit Fisel-Rösle, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nysie: Andrzej Kruczkiewicz – starosta i Joanna Burska – Członek Zarządu; przedstawiciele Gminy Łambinowice: Tomasz Karpiński – wójt i Jerzy Rosiński – sekretarz. W uroczystości uczestniczyli także pracownicy naszego Muzeum, w których imieniu do zebranych zwróciła się dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW. Zarówno w jej przemówieniu, jak i wystąpieniach pani konsul i oficerów Wojska Polskiego oraz Bundeswehry nawiązania do zakończonej 77 lat temu II wojny światowej łączyły się z teraźniejszością i trwającą agresją Rosji na Ukrainę.

W najbliższy poniedziałek zaprezentujemy film (uzupełni on dzisiejszą informację, pojawi się także na naszym Facebooku i YouTubie), relacjonujący prace niemieckich i polskich żołnierzy oraz podopiecznych z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Nysie. Przypomnijmy, celem robót było porządkowanie Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, by pozostawało w jak najlepszym stanie i było dostępnedla zwiedzających. Przeprowadzone prace umożliwią ponato   podjęcie w najbliższych miesiącach badań archeologicznych.

 

 


 

 

Przed pomnikiem...
Przed pomnikiem...
Goście uroczystości...
Polscy żołnierze...
wstecz