Żołnierska „Praca dla pokoju” w miejscu pamięci

W Łambinowicach od 20 sierpnia trwa międzynarodowy projekt łączący wolontariat w miejscu pamięci z poznawaniem trudnej historii Europy w XX w. To inicjatywa Muzeum, ale wydatnie wspomagana organizacyjnie przez ppłk. Rainera Grygiela z Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi (VDK) w Kassel oraz stronę polską: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwo Obrony Narodowej (za nadzór odpowiada mjr Leszek Radzik).

Przedsięwzięcie realizowane jest kolejny rok z rzędu i ponownie z udziałem 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, do której dołączyli żołnierze z 161. Batalionu Logistycznego w Delmenhorst. To już zatem sprawdzona formuła: wolontariusze w mundurach najpierw poznają tereny poobozowe i nekropolie wojenne, a następnie wykonują szereg prac porządkowych. W tym roku plan zadań przewiduje m.in.: udrożnienie rowów melioracyjnych wzdłuż dróg wewnętrznych, wykonanie oprysku chemicznego na powierzchni zachowanych ścian ruin baraków, naprawę dachu wieży wartowniczej i zabezpieczenie wieży impregnatem, oczyszczenie obszarów wokół pozostałości baraków i ich wnętrza z porastającej je roślinności oraz pojawiającego się humusu.

Prace porządkowe potrwają do 30 sierpnia, a ich zwieńczeniem będzie Święto pamięci, którego oficjalna część zostanie zrealizowana wzorem lat ubiegłych, w ostatnim dniu.

Fot. E. Góra i P. Jędorowicz/CMJW

Grupa niemieckich...
Polscy żołnierze...
Niemieccy żołnierze...
Polscy żołnierze...
Pomnik Ofiar Obozu...
Grupa niemieckich...
Niemieccy żołnierze...
Żołnierze w trakcie...
Żołnierze w trakcie...
Żołnierze w trakcie...
wstecz