Znamy tożsamość drugiego z włoskich jeńców

Po kilku miesiącach od lipcowego odkrycia na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach, osiągnięty został kolejny sukces w identyfikacji znalezionych wówczas ludzkich szczątków.

O ile stan zachowania pierwszego z podjętych wówczas w jam grobowych nieśmiertelników pozwalał od razu na odczytanie numeru jenieckiego, to w przypadku drugiego z nich było to niemożliwe. Jego korozję z pewnością przyspieszyło specyficzne ułożenie zwłok – obiekt znajdował się pod czaszką oraz fakt, że zgodnie z przypuszczeniami konserwatorów owinięty był w papier. Udało się poza tym ujawnić tkwiące w narostach korozyjnych włókna, które – ponownie w opinii konserwatorów – są pozostałościami tkaniny lub też włosów zmarłego.

Prace konserwatorskie przeprowadzone przez warszawską firmę Rewars przyniosły zatem efekt, na który zespół badaczy naszego projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki” liczył, choć bez dużej nadziei. Specjalistom udało się jednak ujawnić numer. My zaś ustaliliśmy, że nadano go włoskiemu żołnierzowi – Luigi Norcia, który urodził się 25 stycznia 1921 r., a do niewoli trafił na Rodos 4 października 1943 r. i zmarł 26 sierpnia 1944 r. w obozie Lamsdorf.

O dalszych postępach prac będziemy informować. Zachęcamy do śledzenia naszej strony!

 

wstecz