Zmarł Jerzy Esden Tempski

W niedzielę – 19 września br. – zmarł Jerzy Esden Tempski, ps. Jędrek, powstaniec warszawski, jeniec wojenny przetrzymywany m.in. w Stalagu 344 Lamsdorf. Muzeum i Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach odwiedzał regularnie. Uczestniczył w naszych uroczystościach, spotykał się z dziećmi i młodzieżą. Był Świadkiem Historii, o której chętnie i mądrze mówił.

Jerzy Esden Tempski urodził się 8 grudnia 1926 r. w Toruniu. W Warszawie zamieszkał podczas II wojny światowej. Walczył w powstaniu w 1 kompanii „Ambrozja” batalionu „Zaremba-Piorun”. Po ustaniu walk, poprzez obóz przejściowy w Ożarowie, trafił do Lamsdorf (nr jeniecki: 103912). Następnie został przeniesiony do Stalagu VII A Moosburg i skierowany do pracy w jenieckim komandzie roboczym w Monachium. Po odzyskaniu wolności wstąpił do 2 Korpusu Polskiego we Włoszech, gdzie otrzymał przydział do Warszawskiej Dywizji Pancernej. W 1947 r. powrócił do Polski.

Jerzy Esden Tempski, odwiedzając Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, chętnie dzielił się swoimi powstańczymi i jenieckimi doświadczeniami, i uważnie nas słuchał. W ubiegłym roku wystąpił w filmie dokumentalnym pt. Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w niewoli.

Był wielkim przyjacielem Muzeum. Po raz pierwszy nie będzie Go już z nami 6 października, podczas zbliżającej się rocznicy przybycia I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Posłuchajmy Go dzisiaj raz jeszcze…

wstecz