Zjazd rodzin jeńców Oflagu II D Gross Born

Oflag II D Gross Born (Borne Sulinowo) należał do największych obozów dla polskich oficerów, zorganizowanych przez Wehrmacht w latach II wojny światowej na terenie III Rzeszy. Przez cały okres funkcjonowania, tj. od  czerwca 1940 r. (wcześniej w tym miejscu istniał obóz dla polskich żołnierzy szeregowych i podoficerów) do stycznia 1945 r. przeszło przez niego ok.  12–13 tys. jeńców wojennych, najpierw Francuzów (ok. 6,5 tys.), a od połowy maja 1942 r. Polaków (ok. 6 tys.): żołnierzy Września 1939 r. i AK; oficerów zawodowych i rezerwy. Wywodzący się różnych środowisk, reprezentujący często odmienne poglądy polityczne, z bagażem rozmaitych wojennych doświadczeń, polscy jeńcy tworzyli społeczność żywą, często podzieloną, ale też solidarną wobec siebie i – w swojej nieprzejednanej postawie – wobec wroga. Większość z nich przetrwała pobyt w niewoli oraz trudy ewakuacji w 1945 r. na zachód (m.in. do Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X C Lübeck), a następnie powróciła do kraju i uczestniczyła w jego odbudowie, wykorzystując zdobyte w obozie wykształcenie, a także umiejętności. Niektórzy stali się ofiarami terroru stalinowskiego. Jeszcze inni wybrali życie na emigracji.

Współcześnie pamięć o obozowych przeżyciach polskich jeńców wojennych utrwalają naukowcy, muzealnicy i pasjonaci historii. Przede wszystkim jednak ich losami interesują się bliscy: dzieci i wnukowie. To dla tych osób Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wraz z Izbą Muzealną w Bornem Sulinowie organizuje w Łambinowicach w dniach 16–17 listopada spotkanie, na którym przedstawiony zostanie współczesny stan wiedzy i potrzeby badań na temat tego obozu i losów polskich oficerów w nim przetrzymywanych, a także działania obu instytucji w zakresie dokumentowania, badania i popularyzowania tej historii. Rodziny Grossbornczyków będą miały okazję poznać Muzeum i dzieje Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Podczas pierwszego dnia zjazdu uczestnicy będą też mogli opowiedzieć o losach swoich bliskich – jeńców wojennych i skonfrontować je ze sobą. Drugiego dnia proponujemy udział w ogólnopolskiej konferencji poświęconej miejscom po obozach jenieckich w Polsce. W jej trakcie zaprezentowane zostanie w jaki sposób na poziomie lokalnym, w różnych ośrodkach i przez różne społeczności upamiętniana jest historia niemieckich obozów jenieckich. Wśród referentów będą przedstawiciele placówek muzealnych zajmujących się zawodowo tym tematem, prawni opiekunowie miejsc pamięci, naukowcy, jak również pasjonaci historii, którzy swoją pracą na rzecz ratowania od zapomnienia miejsc po byłych obozach jenieckich, przyczyniają się do kształtowania kultury pamięci w Polsce.  

 Podczas zjazdu możliwe będzie uzyskanie od pracowników Muzeum pomocy dotyczącej poszukiwania informacji o losach krewnych w niemieckiej niewoli oraz porządkowania i opracowywania rodzinnych archiwów. 

Uwagi dodatkowe: Szczegółowy program zjazdu i konferencji zamieścimy niebawem na naszej stronie internetowej. CMJW w Łambinowicach-Opolu zapewnia bezpłatne zakwaterowanie w swoich 3–4-osobowych pokojach gościnnych (jedna łazienka dla dwóch pokojów) w Łambinowicach bądź pomoc w rezerwacji hotelu oraz wyżywienie w dniach 16–17 listopada br. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Magdaleną Kruk-Kuchcińską: ; tel. 77 4537872. 

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego

wstecz