Zbliża się 75. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf

Już niedługo – 17 marca br. – minie 75 lat od wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf przez Armię Czerwoną. Zanim jednak to wydarzenie z 1945 r. stało się faktem, większość jeńców została poddana masowej ewakuacji. Rozpoczęła się ona 22 stycznia 1945 r. Przez najbliższe tygodnie, na stronie internetowej Muzeum będziemy publikować kalendarium, którego celem jest uporządkowanie dat i faktów historycznych z tamtego okresu.

Tradycyjnie już Muzeum przygotowuje się do obchodów upamiętniających moment wyzwolenia. Uroczystości rozpoczną się 17 marca 2020 r. o godz. 12.00 przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Udział w nich zapowiedziało wielu znakomitych gości, w tym przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służb dyplomatycznych. Uroczystość odbędzie się z udziałem asysty wojskowej 91 Batalionu Logistycznego w Komprachcicach oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Jak co roku, gościom uroczystości, oferowany jest bezpłatny transport z Opola do Łambinowic i z powrotem. Autokar wyjedzie z parkingu przed „Toropolem” o godz. 10.45. Powrót nastąpi ok. godz. 15.00. Zgłoszenia dotyczące transportu oraz o deklaracje złożenia wieńców przez delegacje przyjmujemy do 16 marca br.: tel. 77 453 78 72 lub e-mail: .

wstecz