Zaproszenie na uroczystość przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf

Zbliżają się obchody 77. rocznicy przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Na uroczystość, która odbędzie się 6 października, zapraszają Prezes Zarządu Okręgu Opole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Krzysztof Marcinkiewicz, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wójt Gminy Łambinowice Tomasz Karpiński oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Violetta Rezler-Wasielewska.

W programie wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 11.00 przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf, przewidziano:

  • hymn państwowy,
  • przemówienia okolicznościowe,
  • apel pamięci,
  • salwę honorową,
  • złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Ponadto, o godz. 12.00 rozpocznie się webinarium przygotowane w oparciu o film Przystanek Lamsdorf. Powstańcy warszawscy w niewoli, na które zostali zaproszeni uczniowie szkół z różnych rejonów Polski. Prowadzić je będą reżyser Mirosław Basaj oraz pracownicy Muzeum: dr Anna Czerner i dr Piotr Stanek.

Patronat honorowy nad uroczystością objęli Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński, Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, natomiast patronat medialny: Nowa Trybuna Opolska, Radio Opole S.A., Radio DOXA i Nowiny Nyskie.

Obchody odbędą się z udziałem wojskowej asysty honorowej 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach.

UWAGA!

W dniu uroczystości zapewniamy bezpłatny przewóz gości z Opola do Łambinowic i z powrotem. Autokar wyjedzie z parkingu przed „Toropolem” przy ul. Barlickiego o godz. 9.45. Przyjazd do Opola – ok. godz. 13.00. Osoby zainteresowane skorzystaniem z transportu oraz delegacje pragnące złożyć kwiaty, prosimy o zgłoszenia do 5 października, tel. 77 453 78 72 lub e-mail: .

Pliki do pobrania

wstecz