Zapraszamy na wystawę „Lamsdorf/Łambinowice. Archeologia miejsca pamięci”

Nowa ekspozycja czasowa stanowi rodzaj przystępnie przedstawionej i bogato zilustrowanej rekapitulacji prac, które przez ostatnie dwa lata prowadzone były w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach w ramach projektu badawczego „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”.

Podczas zbliżającego się „Łambinowickiego Spotkania Muzealnego”, 8 maja o godz. 17.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy, którą w Łambinowicach planujemy prezentować do 21 czerwca. Później zaś ekspozycja powędruje do naszej opolskiej siedziby przy ul. Minorytów 3.

Autorami wystawy są archeolodzy: dr Dawid Kobiałka, dr hab. Michał Pawleta, prof. UAM i dr Kamil Karski, a jej treść oraz ostateczna forma konsultowane były z pracownikami Muzeum. Za projekt graficzny odpowiedzialny jest Marek Krajewski, który przygotował także informator. We wprowadzeniu do niego dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Muzeum i jednocześnie uczestniczka projektu, pisze m.in. o genezie samej idei archeologicznej eksploracji Miejsca Pamięci: „Wystawa jest zwieńczeniem pomysłu, który w nas, pracownikach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, dojrzewał długo. Zmieniał przy tym również kształt: rósł, powiększany o kolejne wątki podsycane stale towarzyszącą nam ciekawością historyczną, bądź się zmniejszał, ograniczany możliwościami, bo na pewno nie wątpliwościami”.

Ocenę tego, czy jest to zwieńczenie udane, pozostawiamy teraz Państwu, zapraszając do zwiedzania!

Fot. M. Jakubik/CMJW.

Wystawa...
Wystawa...
Wystawa...
wstecz